* 6. 6. 1924 Praha – † 21. 7. 1983 Praha
Již na počátku 50. let 20. století byl Radovan Richta členem okruhu akademiků, kteří se podíleli na založení Československé akademie věd (ČSAV). Do zdejšího Filozofického ústavu nastoupil roku 1954. Své nejvýznamnější práce však Richta napsal až v 60. letech, kdy se zabýval dopadem technologického a vědeckého vývoje na společnost, kulturu a ekonomiku. Tato Richtova díla, z nichž prvním byla monografie Člověk a technika v revoluci našich dnů (1963), si brzy získala v československé akademické a politické obci značnou pozornost. Socialistické státy hledaly po Stalinově smrti nový způsob, jak uchopit vlastní revoluční poselství novým, autentickým způsobem. V letech 1957–1962 zažil Sovětský svaz sérii úspěchů při dobývání vesmíru a věřilo se, že východní blok může předstihnout Západ ve všech oblastech ekonomického a technologického vývoje. Radovan Richta byl v rámci socialistických zemí patrně nejvýznamnějším sociologem, který této optimistické víře dokázal vtisknout nejucelenější teoretický rámec, podložený navíc seriózním vědeckým výzkumem.
V roce 1966 publikoval Radovan Richta jako vedoucí rozsáhlého mezioborového týmu vědců svoji nejvýznamnější publikaci, Civilizaci na rozcestí. Richta se domníval, že lidská společnost zažívá prozatím svůj největší revoluční přerod – rozvojem kybernetiky měla být v dohledné době překonána industriální éra lidstva a svět měl vstoupit do své postindustriální éry, do věku vědeckotechnické revoluce, která umožní člověku úplně překonat dosavadní podobu práce a věnovat se všestrannému rozvoji svého potenciálu. Vědeckotechnická revoluce měla přinést trvalou změnu kultury a politiky, zásadní proměnu světa. Ve své době byla Civilizace na rozcestí jedním z nejvýznamnějších děl, které bylo přeloženo do několika světových jazyků. Šlo patrně o nejvýznamnější původní vědeckou práci českého původu v oblasti společenských věd, která byla kdy publikována. Ovlivnila celou jednu generaci komunistických politiků a měla značný vliv během tzv. pražského jara roku 1968.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.