*12. 3. 1882 Karlín (dnešní Praha) – †1. 8. 1956 Praha
Pavel Janák studoval architekturu a stavitelství zároveň – na české technice (dnes ČVUT) u profesora Josefa Schulze a na německé Vysoké škole technické v Praze u Josefa Zítka. Po absolutoriu pokračoval ve Vídni, kde na Akademii výtvarných umění navštěvoval ateliér Otto Wagnera. Stal se spoluzakladatelem Pražských uměleckých dílen (1912) a sdružení Artěl (Ateliéru pro výtvarnou práci v Praze), pro které navrhoval výbavu interiérů a nábytek. Od roku 1921 působil jako profesor na Uměleckoprůmyslové škole (dnes VŠUP, UMPRUM). Věnoval se též teorii architektury a přispíval do odborných časopisů. Po odchodu Josipa Plečnika zaujal roku 1936 místo architekta Pražského hradu. Soustavně se věnoval obnově památek.
Janák byl klíčovou postavou českého architektonického kubismu (Fárův dům v Pelhřimově), zakladatelem české teorie architektury (kubistický manifest Hranol a pyramida) a designérem. Jeho předměty drobného bytového designu v kubistickém duchu se dodnes vyrábějí. Je spoluautorem pražského Hlávkova mostu. Na počátku 20. let patřil mezi přední představitele tzv. rondokubismu (budova pojišťovny Riunione Adriatica v Praze, krematorium v Pardubicích), poté se však přiklonil k funkcionalismu (hotel Juliš v Praze na Václavském náměstí, rodinné domy v osadě Baba v Praze-Dejvicích). Příkladem jeho moderní sakrální architektury je Husův sbor v Praze na Vinohradech. Navrhl celkové urbanistické řešení osady moderního bydlení Baba v Praze-Dejvicích, je rovněž autorem několika tamních domů. V pozdějším období se soustavně věnoval památkové péči, pracoval na rekonstrukci Černínského paláce, Staroměstské radnice a letohrádku Hvězda, jako hlavní architekt Pražského hradu navrhl rekonstrukci jízdárny, míčovny, Královského letohrádku a uskutečnil novostavbu tzv. prezidentského domu v Královské zahradě.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.