Pardubický perník je tradiční český cukrářský výrobek. Těsto na perník se skládá z mouky, medu a pepře. Dnes se do něj přidávají i jiné druhy koření – hřebíček, badyán, skořice, zázvor, vanilka, anýz, fenykl a další. Z odleželého a vyváleného těsta se vykrajují různé tvary (srdíčka, zvonečky, koníčci…), které se po upečení zdobí cukrovou nebo čokoládovou polevou. Z upečeného perníku se mohou vyrábět i složitější tvary, např. prostorové perníkové chaloupky, vláčky apod. Perník je možno uchovávat i několik měsíců. Výroba perníku byla zprvu velmi nákladná s ohledem na použité koření, především pepř – původní název perníku byl peprník.
Výroba perníku má ve světě dlouhou tradici. V Evropě se vyráběl zprvu v hanzovních městech, například v Brémách, Norimberku, Lutychu, Amsterodamu, Mnichově, v Gdaňsku a Toruni, poté se výroba rozšířila i do dalších evropských měst. Podle některých pramenů výrobu perníku do Čech přinesl Karel IV., podle jiných se perník vyráběl v Praze již v roce 1324. První písemný záznam o perníkářích pochází z Trutnova z roku 1335. Recept na perník pardubický zakoupil v roce 1512 majitel pardubického panství Vilém z Pernštejna v Hradci Králové a zasloužil se tak o rozvoj pardubického perníkářství. V roce 1759 pardubickým potvrdila právo vyrábět a prodávat perník Marie Terezie. V roce 1879 zbyli v Pardubicích dva poslední perníkáři. Novodobá průmyslová výroba perníku byla v Pardubicích zahájena těsně před první světovou válkou a pardubický perník si vydobyl dobrou pověst především svou kvalitou. Dnes je Pardubický perník s evropskou známkou PGI – chráněné zeměpisné označení – vyvážen i do zahraničí.
Bez perníku si lze jen těžko představit českou pouť či posvícení a farmářské trhy. Darované perníkové srdce z pouti je symbolem lásky, úcty, přátelství a náklonnosti darujícího k obdarovanému. Ve většině domácností se domácí perníčky pečou na Vánoce i na Velikonoce.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.