Krajské město na střední Moravě, sídlo Olomouckého kraje, arcibiskupství a univerzity, středisko regionu Haná. Má necelých 101 tisíc obyvatel. V minulosti soupeřilo s Brnem o pozici hlavního města Moravy. Z velkého množství památek zaujímá přední místo monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsán do seznamu UNESCO.
Olomouc leží na řece Moravě. Archeologicky je zde doložen nejsevernější dočasný tábor římských legií ve střední Evropě. V 7. a 9. století na území dnešního města postupně vzniká několik slovanských hradišť. Od 10. století je Olomouc díky výhodné poloze na významné evropské obchodní stezce střediskem Moravy a sídlem údělných přemyslovských knížat. V druhé polovině 11. století se zde etabluje biskupství, vyrůstá nový kamenný hrad a první moravský klášter (klášter Hradisko). Roku 1306 byl v Olomouci zavražděn Václav III., poslední český přemyslovský král. Roku 1573 zde vzniká druhá nejstarší univerzita v českých zemích, Olomouc je skvostným renesančním velkoměstem, po Praze druhým největším. Roku 1620 zde byl umučen sv. Jan Sarkander. Za třicetileté války bylo město prakticky zničeno. V roce 1655 se Olomouc stává pevnostním městem. Éra baroka výrazně proměňuje jeho tvář. V letech 1716–1754 vzniká monumentální sloup Nejsvětější Trojice, roku 2000 zapsaný do seznamu UNESCO. V roce 1746 tu vzniká první učená společnost v monarchii. V roce 1777 je biskupství povýšeno na arcibiskupství. V 19. století je Olomouc významným železničním uzlem (trať z Vídně již roku 1841, trať do Prahy 1845) a vojenským střediskem. Roku 1848 zde usedá na trůn František Josef I. V roce 1919 vzniká připojením okolních obcí tzv. Velká Olomouc, jež změnila národnostní proporci českého a německého obyvatelstva ve prospěch Čechů. V roce 1946 je obnovena univerzita (zrušena roku 1860). V roce 1995 zde papež Jan Pavel II. svatořečil Zdislavu z Lemberka a Jana Sarkandera. V Olomouci dříve sídlilo Velitelství společných sil Armády ČR, dosud zde sídlí Vrchní soud, arcibiskupství a Univerzita Palackého.
Olomoucká památková rezervace je druhá nejvýznamnější v ČR. Vedle sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí patří k nejcennějším stavbám Olomoucký hrad s torzem románského Zdíkova paláce, arcibiskupský dóm sv. Václava, gotický kostel sv. Mořice (s největšími varhanami ve střední Evropě a přístupnou věží), několik barokních kostelů a pravoslavný chrám sv. Gorazda, dále množství měšťanských domů, renesančních a barokních paláců, radnice s vyhlídkovou věží a novodobým orlojem od Karla Svolinského, soubor barokních kašen, rozsáhlé parky či řada hodnotných vil (mj. secesní vila Primavesi). Na okraji města najdeme monumentální barokní klášter Hradisko a Svatý Kopeček s bazilikou Navštívení Panny Marie. Na území Olomouce se zachovaly četné pozůstatky barokní pevnosti. Ve městě sídlí řada institucí – Vlastivědné muzeum v Olomouci, Muzeum moderního umění, Arcidiecézní muzeum Olomouc, Muzeum Olomoucké pevnosti, letecké muzeum v Neředíně, Moravské divadlo, Moravská filharmonie a několik menších divadelních scén, zoologická a botanická zahrada. Z pravidelných akcí je známá hlavně zahradnická a pěstitelská výstava Flora Olomouc, festival dokumentárních filmů Academia Film Olomouc, přehlídka filmové animace PAF, festival Divadelní Flora, Podzimní festival duchovní hudby a Mezinárodní varhanní festival. Ve městě hraje fotbalový klub SK Sigma Olomouc.
V Olomouci se narodili např. kníže Spytihněv II., výtvarník Karel Svolinský, architekt Jacques Groag, literární historici Eduard Petrů a Jiří Opelík, písničkář Jaroslav Hutka a automobilová závodnice Eliška Junková. Žije zde písničkář Karel Plíhal a zemřel básník Petr Bezruč.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.