Významný funkcionalistický architekt, urbanista, průkopník a teoretik moderní architektury, patřil mezi nejdůležitější představitele české meziválečné avantgardy.
*3. 1. 1884 (podle jiných zdrojů 12. 4. 1884) Ejpovice – †4. 4. 1939 Praha
Oldřich Tyl vystudoval architekturu na pražské technice (dnes ČVUT) u významného architekta Josefa Schulze. Po studiích pracoval ve stavební firmě Matěje Blechy a za první světové války působil jako inženýr poblíž italské fronty. Spolu s Milošem Terebou a Josefem Mikynou se stal zakladatelem stavební společnosti Tekta a stál u zrodu Klubu architektů, kde zastával pozici předsedy. Zasloužil se o vznik odborného časopisu Stavba. Tyl byl také členem a předsedou Klubu za novou Prahu a věnoval se urbanistickému vzhledu hlavního města. Architektovou zásluhou bylo rovněž pořádání cyklu přednášek, kterých se účastnili přední funkcionalističtí architekti a rovněž představitelé německé školy Bauhaus, například Le Corbusier, Walter Gropius, Adolf Loos a mnoho dalších.
Tylovy rané projekty byly ovlivněny kubismem a purismem – patří sem např. družstevní domy v Nezamyslově ulici v Praze a dívčí penzion YWCA na Žižkově (pro českou pobočku Young Women´s Christian Association). Proslavily ho však pozdější funkcionalistické návrhy. Jednou z nejpozoruhodnějších realizovaných staveb vytvořených pro Prahu je například budova Veletržního paláce, kterou projektoval spolu s architektem Josefem Fuchsem. Je to jedna z prvních rozsáhlých funkcionalistických budov v Evropě. Architektonicky velmi zajímavá je pasáž Černá růže v Praze Na Příkopě. K významným realizacím patří také celá řada projektů nových nemocničních budov, například fakultní nemocnice na Novém Městě, nemocnice v Kladně, Rakovníku, Roudnici nad Labem, Nové Pace. Tylova tvorba byla velkým přínosem ve vývoji české moderní architektury po stránce prostorového konceptu i stavebních konstrukcí, které z technického hlediska dokonale ovládal.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.