Řeka pramenící v České republice, většina jejího povodí se však nachází v Polsku. Její část tvoří přirozenou hranici mezi Polskem a Německem. Je druhou největší řekou Polska.
Řeka Odra pramení v České republice, konkrétně v Olomouckém kraji v pohoří Oderských vrchů. Odtud protéká Moravskoslezským krajem a pokračuje do Slezského vojvodství v Polsku. Jen 113 kilometrů povodí řeky Odry se nachází v České republice, zbytek toku v délce 742 kilometrů protéká Polskem. Zde také na několika místech tvoří přirozenou hranici mezi Polskem a Německem. Je druhou největší řekou Polska. Odra se vlévá do Baltského moře v oblasti Štětínského zálivu v polském Západopomořanském vojvodství. V České republice protéká městy Odry, Ostrava a Bohumín. Odra má v Polsku velký význam pro vodní dopravu a několik kanálů ji spojuje s dalšími velkými polskými řekami. Také je výrazně spjata s dějinami Polska.
Poměrně dlouhou historii mají plány na kanál pro říční dopravu Dunaj-Odra-Labe, podle záznamů tento projekt zvažoval již císař Karel IV. Další pokusy o propojení těchto tří řek spolu s řekou Moravou následovaly za doby Rakousko-Uherska i protektorátu Čechy a Morava, kdy projekt vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe patřil k těm plánům nacistického Německa, které měly zjednodušit přepravu přes vodní síť Říše, protektorátu a okupovaného Polska. Stavební práce začaly na polském, českém i rakouském území, ale byly zastaveny kvůli postupu spojeneckých vojsk za druhé světové války v roce 1943. Dnes je stavba tohoto kanálu naplánovaná a jsou do ní zapojeny kromě České republiky také Polsko, Rakousko a Slovensko. Se samotnou stavbou kanálu Dunaj-Odra-Labe se dle českého Ministerstva dopravy započne v roce 2030.
Podobně jako většina velkých českých řek je Odra zajímavá pro rybáře. Na horním toku v Oderských vrších se loví většinou pstruzi (Salmo), zatímco v místech severnějších, kde se řeka rozšiřuje a prohlubuje, se dají chytat také sumci velcí (Silurus glanis), okouni říční (Perca fluviatulis), štiky obecné (Esox lucius) nebo úhoři říční (Anguilla anguilla).
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.