Okresní město s více než 19 000 obyvateli na soutoku Labe a Vltavy ve středních Čechách, dávné sídlo kmene Pšovanů a rodiště svaté Ludmily, ale také středisko vinařské oblasti s řadou historických památek, jako je zámek, kostnice či podzemí.
Mělník leží na pravém břehu Labe u soutoku s Vltavou, historické jádro se nachází na vysokém návrší mezi Labem a říčkou Pšovkou. V 9. století bylo nejspíš právě na tomto místě hradiště kmene Pšovanů, z něhož pocházela kněžna a světice Ludmila. V 10. století zde vyrostl kamenný hrad, kde se usadila manželka Boleslava II., kněžna Emma. Tak vznikla tradice Mělníka jako věnného města českých královen. Osídlení v okolí hradu se ovšem formálně stalo městem až ve 13. století (doklad o tom je z roku 1274). Karel IV. do Mělníka přivezl nové odrůdy vína, čímž podpořil místní vinohradnickou tradici rozvíjenou od 11. století. V 15. století se město postavilo na stranu husitských pražanů. Za vlády Jiřího z Poděbrad vzkvétalo a jeho manželka, královna Johanka, zde byla dokonce načas pohřbena. Od 15. století Mělník upadal, ale rozvíjelo se místní vinařství. Průmyslový rozmach spjatý s lodní a železniční dopravou nastal ve druhé půli 19. století, kdy zde vyrostlo přístaviště, most přes Labe a později i plavební kanál. Rozvinulo se školství (první vinařská škola v Čechách), kultura (meziválečný Masarykův kulturní dům, slavnosti vinobraní) a dopravní infrastruktura (velký říční přístav). V dobách komunismu poškodila jedinečné panorama města panelová sídliště.
Nejznámější památkou města je barokní zámek, který vyrostl na místě původního středověkého hradu a v současnosti je přístupný pro turisty. V jeho sousedství stojí gotický kostel sv. Petra a Pavla s pozůstatky románské věže a kostnicí v kryptě, která je – stejně jako věž – turistickou atrakcí. K dalším pamětihodnostem patří náměstí Míru s radnicí a měšťanskými domy, zpřístupněné mělnické podzemí s nejširší studnou v ČR, bývalý klášter s kostelem Čtrnácti svatých pomocníků, hřbitovní kostel sv. Ludmily či Pražská brána a zbytky hradeb s baštou a vodárenskou věží. Mimo vlastní centrum je to botanická zahrada u střední zahradnické školy, poutní areál a bývalá kaple na Chloumku, někdejší augustiniánský klášter a Polabský mlýn v Pšovce, zámeček a arboretum Neuberk, vinice s historickými domky a lisy či zámek a park v Hoříně. Severně od Mělníka leží městečko Liběchov s cennými barokními památkami a působivými skalními reliéfy v okolních lesích (např. Čertovy hlavy).
Z Mělníka pocházeli spisovatel a politik Viktor Dyk a básník Oldřich Wenzl, žil zde hrdina zahraničního odboje Otakar Jaroš a gymnázium tu navštěvoval Jan Palach.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.