*24. 2. 1775 Libčany u Hradce Králové – †3. 7. 1847 Koloděje nad Lužnicí
Matěj Kopecký se narodil pravděpodobně v komediantském voze svého otce, potulného herce a loutkáře Jana Kopeckého. V dětství jezdil s rodiči po venkově, takže do školy příliš nechodil. První loutkářské povolení obdržel roku 1797, platilo však pouze po dobu šesti měsíců. Soustavně se začal loutkovému divadlu věnovat až v roce 1818 po ukončení vojenské služby. V roce 1820 obdržel povolení pro „mechanická představení“, tedy hry s marionetami. Hrál téměř po celých Čechách s výjimkou Prahy. Roku 1847 se vzdal loutkářského povolení ve prospěch Jana Tomáška, přesto s loutkami stále hrál. V loutkářské tradici dále pokračovali i jeho potomci.
V období národního obrození existoval velký počet loutkářů. Kopecký podle dobového úzu sám vodil všechny loutky a mluvil za všechny postavy. Výtvarným charakterem loutek vycházel z tradic barokního marionetního divadla a svůj repertoár dále rozšiřoval o tehdy populární frašky, rytířsko-loupežnické a vlastenecko-historické hry. Žádné rukopisy her se nedochovaly. S jistotou jsou známy pouze dva tituly: Hineg und Frau (německojazyčná cedule z Písku roku 1822) a Der Student von Mailand (nedatovaná cedule). Nepřímo lze nahlédnout do jeho repertoáru v knize Komedie a hry Matěje Kopeckého dle sepsání syna Václava (1862). Většina badatelů však předpokládá, že Kopecký uváděl pouze první část her z tohoto vydání (Doktor Faust, Don Šajn, Pan France ze Zámku, Oldřich a Božena aneb Posvícení v Hudlicích, Herkules, Žid Siloch, Turecké pomezí, Horia a Gloska, Bezhlavý rytíř). Tyto hry také tvořily základní repertoár jiných loutkářů. Popularita Kopeckého vzrostla po posmrtném vydání knihy Komedie a hry, která vyšla v druhé polovině 19. století s ilustracemi Mikoláše Alše. K jeho významu pro české loutkářství se až do poloviny 20. století přistupovalo zcela nekriticky. Především Kopeckého rodina se snažila z jednoho ze svých nejvýznamnějších členů udělat legendu a stavěla jej do pozice buditele národa. Poté byl však jeho přínos kriticky revidován.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.