Český šlechtický rod, jehož kořeny sahají až do 14. století. Jeho představitelé opakovaně sehráli významnou úlohu v české i evropské politice a dodnes se aktivně angažují ve veřejném životě.
Počátky rodu Lobkoviců (sami představitelé rodu užívají původní formu „Lobkowitz“) sahají do konce 14. století. Jejich předkové náleželi mezi nepříliš významné příslušníky nižší šlechty – na počátku 15. století se však zakladatel rodu Mikuláš Chudý z Újezda vypracoval na jednoho z předních rádců krále Václava IV. Za své věrné služby postupně obdržel řadu panství, mezi nimiž se nacházela i tvrz Lobkovice, podle níž přijal nové rodové jméno. Po Mikulášově smrti se rod rozdělil na dvě větve: Hasištejnských (vymřela v 17. století) a větev Popelů z Lobkovic, přičemž obě byly v druhé polovině 15. století povýšeny do panského stavu. Popelové z Lobkovic patřili v době předbělohorské k hlavním představitelům českých katolíků a obratnou politikou postupně získali rozsáhlé statky ve středních a severních Čechách (Vysoký Chlumec, Roudnice nad Labem, Bílina, Dolní Beřkovice, Nelahozeves). Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic byl za své věrné služby Habsburkům povýšen do knížecího stavu a titulárně tak pozdvihl Lobkovice nad všechny ostatní české rody. Jeho syn Václav Eusebius byl posléze přijat do kolegia říšských knížat a dostal se mezi přední evropské rody.
Lobkovicové pravidelně zastávali v habsburské monarchii vysoké úřady, v 19. století se však zároveň stali zastánci konzervativního českého vlastenectví a po roce 1918 se aktivně podíleli na budování Československé republiky. Své češství manifestačně projevili i za německé okupace, za což jim v roce 1941 třetí říše zabavila veškerý majetek. Ten jim byl znovu zabrán v roce 1948 komunisty, po roce 1989 jim však byl navrácen. V České republice v současnosti vlastní např. zámky Roudnice nad Labem, Nelahozeves, hrad Střekov a Lobkovický palác na Pražském hradě, v němž vystavují své mimořádné umělecké sbírky. Někteří členové rodu se i nadále aktivně zapojují do české politiky.
Významní představitelé:
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.