Lehký kulomet vz. 26 byl vyvinut konstruktérem Václavem Holkem jako vylepšená a zjednodušená modifikace jeho předchozího kulometu Praga vz. 24. Zbraň fungovala na principu odběru prachových plynů od ústí hlavně a používala náboje 7,92 mm Mauser. Díky snadné rozebíratelnosti, nenáročné údržbě a mimořádné spolehlivosti byla záhy přijata do výzbroje československé armády, která postupně zakoupila více než 30 000 kusů. Kulomet se také stal nejúspěšnějším vývozním artiklem brněnské zbrojovky, což podnítilo jeho další vývoj, představovaný vylepšenými verzemi ZB-27, ZB-30 a ZB-30J. Mezi největší zákazníky patřili dohodoví spojenci Československa Jugoslávie a Rumunsko, dále pak Čína, Brazílie, Ekvádor, Persie, Siam a Litva. Později následovaly také Afghánistán, Bolívie, Bulharsko, Egypt, Etiopie, Chile, Irák, Guatemala, Peru, Španělsko, Turecko, Uruguay a Venezuela. Po obsazení Čech a Moravy v březnu 1939 zařadilo ZB-26 a jeho deriváty do výzbroje i nacistické Německo, především v rámci jednotek SS.
V roce 1930 projevili o ZB-26 zájem také představitelé britské armády. Zbrojovka Brno následně podle jejich požadavků vyvinula značně upravenou verzi ZGB-33, která byla od roku 1935 vyráběna ve Velké Británii pod názvem BREN (zkratka Brno-Enfield). Zbraň si díky své jednoduchosti, spolehlivosti a účinnosti získala mezi vojáky značnou oblibu, brzy se proto rozšířila do většiny složek britské armády a jejích spojenců. Také výroba, zpočátku omezená na pouhých 400 kusů týdně, nakonec probíhala v mnohatisícových sériích, přičemž se kromě továrny v britském Enfieldu rozšířila i do závodů v Kanadě, Austrálii a Indii. BRENy se osvědčily prakticky na všech bojištích druhé světové války a nezastaraly ani dlouho poté. Vojáci desítek zemí je využívali v řadě konfliktů po velkou část druhé poloviny 20. století, od korejské války po první válku v Perském zálivu. Dodnes je tato zbraň vyráběna v Indii.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.