*20. 9. 1973 Praha
Krištof Kintera vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) v ateliérech Jiřího Lindovského, Aleše Veselého, Milana Knížáka, Michaela Bielického. Poté pokračoval na Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu. V současné době je vůdčí osobností tvůrčí skupiny Jednotka, která se zabývá pořádáním akcí a performancí. Často vystupuje jako kurátor výstav, rovněž aktivně vystavuje svá díla na českých a mezinárodních výstavách. Byl několikrát nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého, udělovanou mladým umělcům. Roku 1996 získal Čestnou cenu Sorosova centra v Bratislavě a v roce 2005 cenu Prague Biennale II. V letech 2009–2011 přednášel v ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP, UMPRUM).
Pro Kinterovu tvorbu je charakteristické propojení postavy autora a další vymyšlené nebo neobvyklé osoby či nějakého objektu. Vypracované objekty jsou promyšlené a technicky pečlivě zkonstruované, nepostrádají dokonalou mechaniku a často mají vtipné provedení. Kintera je autorem nejen koláží a kinetických soch, ale také instalací, akcí, happeningů. Ve svých dílech se často zaměřuje na reflexi současné konzumní společnosti, poukazuje na sociální a politické problémy (např. I am sick of it all!, 2003). K jeho nejvýznamnějším dílům patří projekt TO (1996) představující proměnu domácího spotřebiče v domácího mazlíčka, dále projekty Spotřebiče (1997), Mluviči (1999) a také pomník Memento mori (Z vlastního rozhodnutí, 2011), který byl umístěn pod Nuselským mostem a věnován sebevrahům.
Kintera se podílel na přípravě instalace Davida Černého Entropa. V roce 2006 pracoval na vizuálním konceptu pro festival dokumentárních filmů Jeden svět.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.