*12. 12. 1977 Brno
Kateřina Šedá vystudovala Střední školu uměleckých řemesel v Brně, poté pokračovala ve studiích v Praze na Akademii výtvarných umění (AVU) v ateliéru Vladimíra Kokolii. Díky svým sociálně zaměřeným akcím získala velké uznání jak v Česku, tak i v zahraničí, byla odměněna řadou cen a vyznamenání. Za svůj projekt Je to jedno v roce 2005 získala prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého. V roce 2017 obdržela cenu Magnesia Litera za publikaci Brnox a cenu Architekt roku 2017 za mimořádný přínos architektuře, a to přesto, že není vystudovaná architektka. Šedá také navrhla výstavní česko-slovenský pavilon (UNES-CO) na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách v roce 2018. V současné době pravidelně prezentuje své práce na mezinárodních prestižních výstavách (např. v galerii Tate Modern v Londýně).
Projekty Kateřiny Šedé jsou sociální výzkumy zaměřené především na mezilidské vztahy. Svými akcemi nutí zúčastňované osoby oprostit se od stereotypů. Projekty umělkyně jsou zaměřeny na jedince i na velké skupiny lidí. K jejím nejznámějším pracím patří například osobní projekt Je to jedno, kde účinkuje umělkyně a její babička, dále diplomová práce Šedá komise, v níž výtvarnice proměnila své rodinné příslušníky v komisi na AVU. Tato akce měla přiblížit svět výtvarného umění a ostatních lidí, kteří se uměním nezabývají, a poukázat na přílišnou uzavřenost současného umění. Happeningy zahrnující větší počet lidí, někdy dokonce celé vesnice (např. Výstava za okny, Nic tam není, Furt dokola nebo Duch Uhystu), byly uspořádány s cílem překonat sociální izolaci a sblížit lidi žijící ve stejné vesnici.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.