*13. 12. 1880 Písek – †6. 7. 1956 Praha. Podle jiných pramenů – Karlovy Vary.
Josef Chochol vystudoval architekturu na České technice v Praze (dnes ČVUT) u Josefa Schulze a Jana Kouly, během studia získával praxi v projekční kanceláři Osvalda Polívky. Později pokračoval ve studiích na vídeňské Akademii výtvarných umění v ateliéru Otty Wagnera. Byl členem mnoha uměleckých skupin a spolků, např. Spolku výtvarných umělců Mánes, sdružení Artěl (Ateliéru pro výtvarnou práci v Praze), Pražských uměleckých dílen, Skupiny výtvarných umělců, uměleckého sdružení Tvrdošíjní, Skupiny architektů SIA, Uměleckého svazu Devětsil a Klubu architektů. Své stati publikoval v odborných časopisech, jako byly Volné směry, Styl, Stavba, ReD, Musaion nebo Der Bau.
Chochol byl významným představitelem kubismu, na počátku 20. let byl jedním z prvních českých architektů, kteří rozvíjeli avantgardní principy purismu a konstruktivismu (nerealizovaný návrh Osvobozeného divadla). Ve své pozdější tvorbě se přiklonil k funkcionalismu, jeho tvorba však již nedosáhla kvalit radikálního raného kubistického období. K jeho nejvýznamnějším projektům patří kubistické nájemní domy v Praze pod Vyšehradem – Kovařovicova vila v Libušině ulici, Hodkův nájemní dům v Neklanově ulici a rodinný trojdům na Rašínově nábřeží. Pozoruhodným dílem z rané etapy Chocholovy tvorby je Brožíkova síň na Staroměstské radnici. Byl rovněž spoluautorem dnes již neexistujícího Trojského mostu (předchůdce současného mostu Barikádníků).
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.