Dirigent, založil Pražskou komorní filharmonii a byl šéfdirigentem České filharmonie a BBC Symphony Orchestra v Londýně. Stal se teprve druhým dirigentem po Herbertu von Karajanovi, jemuž se podařilo získat cenu Gramophone Award dvakrát po sobě.
*24. 2. 1946 Praha – †31. 5. 2017 Praha
Jiří Bělohlávek zpíval od čtyř let v Kühnově dětském sboru a hrál na klavír. Později studoval u profesora Karla Pravoslava Sádla i hru na violoncello. Vystudoval Pražskou konzervatoř a HAMU. Tam se již naplno věnoval dirigování, hlavně u prof. Bohumíra Lišky.
V roce 1968 se stal asistentem dirigenta Sergia Celibidacheho. V roce 1970 zvítězil v celostátní soutěži mladých českých dirigentů a v roce následujícím byl již finalistou dirigentské soutěže Herberta von Karajana v Berlíně.
V letech 1972–1978 byl Jiří Bělohlávek dirigentem Státní filharmonie Brno a mezi lety 1977–1989 šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Od roku 1981 pracoval jako druhý dirigent České filharmonie a po odchodu Václava Neumanna byl v roce 1990 zvolen jeho nástupcem. V roce 1994 Jiří Bělohlávek založil a dvanáct let umělecky vedl Pražskou komorní filharmonii, z níž vybudoval orchestr vynikajících kvalit. Od roku 1995 spolupracoval s BBC Symphony Orchestra v Londýně, kde byl v roce 2006 jmenován šéfdirigentem. Do své smrti byl čestným dirigentem tohoto světového orchestru.
Od roku 2012 Jiří Bělohlávek vedl Českou filharmonii jako hudební ředitel a šefdirigent. Spolupracoval i s operními scénami: dirigoval inscenace Berlínské komické opery, operního festivalu v Glyndebourne, londýnské Covent Garden, pařížské Opery Bastille a Metropolitní opery v New Yorku aj. Mezi orchestry, se kterými vystupoval, patří např. Berlínská filharmonie, Boston Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig, New York Philharmonic, Sächsische Staatskapelle Dresden a San Francisco Symphony Orchestra. Jiří Bělohlávek byl profesorem dirigování a pedagogicky působil na pražské AMU.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.