*4. 9. 1934 Praha
Jan Švankmajer se loutkám a loutkovému divadlu věnoval už od dětství. Vystudoval loutkařskou scénografii a režii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (AMU), působil v Černém divadle a Laterně magice v Praze. Filmu se věnoval od poloviny 60. let. V rané fázi své filmové tvorby natáčel krátkometrážní snímky založené na loutkové animaci. Režijně debutoval roku 1964 filmem Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara. Již v tomto filmu se objevují pro jeho tvorbu typické prvky, jako je dynamické využívání montáže a kombinace herce s animovanými předměty. V roce 1970 se stal členem znovuobnovené české Surrealistické skupiny, která zásadně ovlivnila jeho další tvůrčí směřování. K jeho nejznámějším a nejvýznamnějším filmům patří krátký snímek Možnosti dialogu (1982). Proslavil se však zejména svým prvním dlouhometrážním snímkem, celovečerním animovaným fantasy filmem Něco z Alenky (1987), díky němuž získal celosvětové renomé a stal se pojmem v oblasti experimentální, nekomerční animace. Velmi úspěšné bylo i jeho originální zpracování faustovského mýtu Lekce Faust (1994), černá groteska Otesánek (2000) a filozofický horor Šílení (2005). Je také autorem rekvizit a animace některých slavných československých filmů a televizních seriálů (Adéla ještě nevečeřela, Návštěvníci, Tajemství hradu v Karpatech).
Švankmajerovo dílo je mnohostranné a vymyká se hranicím filmu – autor vytváří nejen zcela samostatný výtvarný svět, ale také literární texty (scénáře, básně) a věnuje se i teoretické činnosti (zkoumá fenomén imaginace a hmatu). Pro jeho tvorbu je charakteristický černý humor, sarkasmus i pronikavá kritika a typické prvky surrealismu jako imaginace, snovost či ludikativní princip (tvorba prostřednictvím hry). Ve svých filmech Švankmajer kombinuje různé techniky animace s živými herci. Ovlivnil řadu zahraničních umělců, jako je např. Tim Burton nebo člen skupiny Monty Python Terry Gilliam. Spolupracoval s Peterem Gabrielem, pro nějž natočil videoklip Sledgehammer.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.