*25. 10. 1932 Náchod – †18. 8. 2006 Praha
Jan Špáta vystudoval obor kamera na Filmové a televizní akademii múzických umění v Praze (FAMU) a v letech 1957–1992 působil jako kameraman reportáží, filmových týdeníků a dokumentů v Krátkém filmu Praha. Profesně a lidsky ho významně ovlivnila spolupráce s režisérem Evaldem Schormem. Našel v něm spřízněnou duši v pohledu na svět a existenciální roviny života. Jejich filmová esej Zrcadlení (1965) patří ke stěžejním dílům české nové vlny. Svůj první autorský film Největší přání natočil Špáta v roce 1964 a pravděpodobně své nejzásadnější autorské dílo Respice finem v roce 1967. Špátova filmografie je bohatá, zahrnuje filmy sportovní, reportážní, hudební, a zejména sociální. Proslavil se i cestovatelskými dokumenty, např. snímkem Země sv. Patricka (1967, samotnými Iry označený za nejlepší film o jejich zemi) nebo Japonsko, má láska (1992), dále dokumenty o hudbě a muzikantech (Variace na téma Gustava Mahlera z roku 1980 aj.) a dokumentárními portréty (především televizní série GEN a Genus). Špáta natočil celkem 107 autorských filmů, za které získal více než 60 domácích i zahraničních ocenění. Jako kameraman spolupracoval na stovkách dokumentárních filmů. Po ukončení filmové tvorby snímkem Láska, kterou opouštím (1998) psal eseje a fejetony, jejichž výběr vyšel v knize Mezi světlem a tmou.
Autorsky Špáta používal metodu „film-anketa“, v níž se scházely autenticita a autorský postoj. Jeho tvorba se vyznačuje smyslem pro obrazovou krásu v kombinaci s dynamickou zvukovou dramaturgií a emotivním přístupem. Svým humanistickým i řemeslně dokonalým pojetím filmu ovlivnil celé generace svých studentů, mezi něž patřila Olga Sommerová, Ivan Zachariáš, Andrea Majstorovičová, Martin Štoll či Jan Kadeřábek. Hovoří se o tzv. „Špátově škole“.
Špáta byl ženatý s dokumentaristkou Olgou Sommerovou, jejich dcera Olga Špátová se rovněž věnuje tvorbě dokumentárních filmů.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.