Ondřejovská hvězdárna, hlavní observatoř Astronomického ústavu Akademie věd České republiky, je situována na okraji obce Ondřejov, 35 km od Prahy. Je známá svým dalekohledem, největším v České republice a sedmým v pořadí ve světě. Hvězdárně je také přisuzován objev množství asteroidů. Jako jeden z nedávných úspěchů lze uvést určení dráhy a původu čeljabinského meteoru.
Hvězdárna byla založena roku 1898 Josefem Fričem, který hledal místo nedaleko Prahy, kam by byl schopen dojet koňským povozem a kde panuje dostatečná tma. Na kopci Manda u Ondřejova zakoupil pozemek, na jehož místě vznikla secesní budova hvězdárny. V roce 1913 zde byla založena první radiová stanice pro příjem časového signálu na území České republiky a roku 1928, u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa, věnoval Josef Frič hvězdárnu Univerzitě Karlově. Od roku 1967 celý areál spravuje Akademie věd. V témže roce zde byl nainstalován dalekohled, který se stal největším svého druhu v Československu. Díky němu patří ondřejovská hvězdárna k nejdůležitějším vědeckým pracovištím v Evropě. Funguje zde oddělení pro pozorování Slunce, oddělení stelární (zaměřené na výzkum horkých hvězd), oddělení pro výzkum meziplanetární hmoty, meteoritů, asteroidů a komet, oddělení dynamické astronomie, knihovna a muzeum. Areál hvězdárny je volně přístupný, vnitřní prostory je možné navštívit v rámci prohlídky s průvodcem.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.