Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Hvězdárna v Ondřejově

Hvězdárna v Ondřejově

Hvězdárna s největším dalekohledem v ČR. Byla zde mimo jiné určena dráha a původ čeljabinského meteoru.


Autor: Sokoljan / CC BY-SA, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ond%C5%99ejov_Astron_Observ_DSCN0564.JPG
Podrobné informace

Ondřejovská hvězdárna, hlavní observatoř Astronomického ústavu Akademie věd České republiky, je situována na okraji obce Ondřejov, 35 km od Prahy. Je známá svým dalekohledem, největším v České republice a sedmým v pořadí ve světě. Hvězdárně je také přisuzován objev množství asteroidů. Jako jeden z nedávných úspěchů lze uvést určení dráhy a původu čeljabinského meteoru. 

Hvězdárna byla založena roku 1898 Josefem Fričem, který hledal místo nedaleko Prahy, kam by byl schopen dojet koňským povozem a kde panuje dostatečná tma. Na kopci Manda u Ondřejova zakoupil pozemek, na jehož místě vznikla secesní budova hvězdárny. V roce 1913 zde byla založena první radiová stanice pro příjem časového signálu na území České republiky a roku 1928, u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa, věnoval Josef Frič hvězdárnu Univerzitě Karlově. Od roku 1967 celý areál spravuje Akademie věd. V témže roce zde byl nainstalován dalekohled, který se stal největším svého druhu v Československu. Díky němu patří ondřejovská hvězdárna k nejdůležitějším vědeckým pracovištím v Evropě. Funguje zde oddělení pro pozorování Slunce, oddělení stelární (zaměřené na výzkum horkých hvězd), oddělení pro výzkum meziplanetární hmoty, meteoritů, asteroidů a komet, oddělení dynamické astronomie, knihovna a muzeum. Areál hvězdárny je volně přístupný, vnitřní prostory je možné navštívit v rámci prohlídky s průvodcem. 

Použité zdroje
ŠÍROVÁ-MOTYČKOVÁ, Kamila a ŠÍR, Jiří. Technické památky České republiky: mosty, železnice, přehrady, elektrárny, mlýny, opevnění, sklárny, doly a další. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2012. 206 s. Naše země. ISBN 978-80-7346-141-6.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.