Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Gelasius Dobner

Gelasius Dobner

Český kněz a osvícenský historik německého původu. Je považován za zakladatele českého kritického dějepisectví.


Gelasius Dobner – obraz od Wilhelma Hechta (1843–1920). Licence Public Domain, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:GelasiusDobnerHecht.jpg
Podrobné informace

*30. 5. 1719 Praha – 24. 5. 1790 Praha

Gelasius Dobner se narodil do rodiny českých Němců v Praze na Malé Straně. Studoval na jezuitských a piaristických školách, kde se naučil také česky. Roku 1737 vstoupil do piaristického řádu, v jehož službách působil jako profesor humanitních věd na řádových školách ve Vídni, Mikulově, Kroměříži a Slaném. V Praze se roku 1752 podílel na zřízení piaristického gymnázia, kde následně působil až do smrti.

Dobner náležel k historikům, kteří se pod vlivem osvícenství již nespokojili s pouhým encyklopedickým hromaděním faktů v tradičních kronikách a naopak usilovali o objektivní poznání dějin založené na kritické analýze a hodnocení pramenů. Tento přístup Dobner nejlépe uplatnil v kritickém vydání renesanční kroniky Václava Hájka z Libočan, která se dosud v české společnosti těšila značné oblibě. Ve svých rozsáhlých komentářích vyvrátil mnohé vymyšlené události, které Hájek do své kroniky vložil, a nahrazoval je historickými fakty. Také v řadě dalších případů zbavil české dějiny mytologické nebo mytologizující předpojatosti, sentimentality a patosu – zpochybnil např. dosud rozšířenou představu o praotci Čechovi jako historické osobnosti a poukázal na to, že původ Čechů z jednoho společného „zakladatele“ je pouhou legendou. V letech 1764–1785 pak publikoval šestisvazkovou kritickou edici dosud nevydaných pramenů k českým dějinám (Monumenta historica Bohemiae) a byl též autorem řady menších studií a rozprav, zabýval se např. i problematikou autorství Kristiánovy legendy. Dobnerovo vědecké dílo stojí na počátku moderní kritické české historiografie a přímo či nepřímo na něj navazovali např. i Josef Dobrovský či František Palacký.

Použité zdroje
ANTONÍN, Robert et al. Encyklopedie českých dějin: osobnosti, fakta a události, které utvářely naši historii. Vyd. 1. Praha: Reader's Digest Výběr, 2008. 520 s. ISBN 978-80-86880-65-5.
KUTNAR, František a MAREK, Jaroslav. Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví: od počátků národní kultury až do sklonku třicátých let 20. století. 3., dopl. vyd. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2009. 1087 s. Česká historie; sv. 3. ISBN 978-80-7106-402-2.
RANDÁK, Jan a kol. Osobnosti českých dějin. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2013. 432 s. ISBN 978-80-242-4196-8.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.