*19. 2. 1924 Český Těšín – †28. 1. 1999 Praha
František Vláčil po studiu estetiky a dějin umění nejdříve pracoval v Československém armádním studiu, kde natočil desítky instruktážních a propagandistických filmů. Vlastní tvorbu začínal rozvíjet až koncem 50. let v brněnském Studiu populárně vědeckých a naučných filmů a ve skupině kresleného a loutkového filmu. Svým prvním celovečerním snímkem, lyrickou filmovou básní Holubice (1960), se zařadil mezi nejpozoruhodnější tvůrce nové vlny. Film posbíral řadu mezinárodních ocenění a uvedl Vláčila mezi světovou filmařskou elitu. Řada jeho následujících snímků, jako např. historické drama Údolí včel (1967) nebo Adelheid (1969, oba podle předloh Vladimíra Körnera), patří k nejlepším, které v dějinách české kinematografie vznikly. Nejčastěji bývá vyzdvihováno historické psychologické drama Markéta Lazarová (1965), natočené na motivy stejnojmenného románu Vladislava Vančury, které bylo filmovými kritiky vyhlášeno za vůbec nejlepší český film. Zároveň se stalo nejdražším filmem, který byl do té doby v Československu natočen. Na začátku 70. let byla Vláčilovi s nástupem normalizace zakázána činnost na Barrandově. V té době vytvořil např. poetický dokument Praha secesní (1974) nebo psychologické drama Dým bramborové natě (1976). Po roce 1989 byl rehabilitován a zvolen prezidentem České filmové a televizní akademie.
Vláčil byl známý tím, že si některé filmové scény předem maloval. Jeho tvorba se vyznačuje velmi silným a působivým obrazovým výrazem, který je dokonale propojený s dějovou linií a se silnou psychologickou složkou postav. Jeho filmy jsou velmi poetické až lyrické, plné obrazových metafor. Také proto bývá nazýván „básník filmu“.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.