*18. 11. 1839 Plzeň – †8. 8. 1900 Selzthal, Rakousko-Uhersko (dnešní Rakousko)
Emil Škoda studoval po maturitě v Chebu strojní inženýrství na Hornické technické vysoké škole v Praze a na strojírenské fakultě v Karlsruhe (Německo). Během studia jezdil na zkušenou do Francie, Anglie, Pruska a USA, kde se seznámil s technologií nejmodernějších firem té doby. Po absolvování techniky zůstal v Saské Kamenici (Chemnitz, Německo) a později žil v Brémách, kde jej v roce 1866 zastihla rakousko-pruská válka. Jako občan nepřátelského státu musel během 48 hodin Německo opustit. Po návratu domů se s pomocí otce stal vrchním inženýrem ve strojírně hraběte Valdštejna v Plzni. Tři roky poté Škoda za 167 642 zlatých podnik odkoupil a ihned začal do své firmy investovat. Pochopil, že má-li strojírna obstát v konkurenci, musí zavést nové obory a nové technologie výroby. V roce 1871 proto začal stavět novou slévárnu železa a neželezných kovů a též rozsáhlé kovárny, strojírny, ocelárny a zbrojovky. Byl si vědom, že neklidná Evropa bude potřebovat zbraně a na tuto strategii velmi spoléhal. Brzy se jeho továrny rozrostly a počet zaměstnanců se zvýšil z původních několika desítek na přibližně 4 000 lidí. Roku 1899 transformoval firmu na akciovou společnost Škodovy závody a jejím prezidentem a generálním ředitelem zůstal až do smrti. Kromě zbrojovky vybudoval Emil Škoda také cukrovary, sladovny, pivovary, doly či válcovny železa.
Na rozdíl od otce se Emil Škoda politicky neangažoval. Prohlašoval, že o politiku nemá zájem a ani na ni nemá vzdělání. Za své nesmírné zásluhy o průmyslový rozvoj byl vyznamenán Řádem železné koruny III. třídy. Stal se doživotním členem vídeňské Panské sněmovny, místopředsedou Pražské železářské společnosti, cenzorem Rakousko-uherské banky, přísedícím celní rady, spoluzakladatelem plzeňského akciového pivovaru, členem státní železniční rady a správním radou Lloydu, rakouské námořní společnosti se sídlem v Terstu.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.