Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Domažlice

Domažlice

Okresní město s 11 tisíci obyvateli v jižní části západních Čech v Plzeňském kraji poblíž hranic s Německem. Jsou známé jako centrum národopisného regionu Chodsko, vynikají množstvím pamětihodností a jsou místem konání oblíbených Chodských slavností.


Náměstí Míru s městskou věží - Autor: SchiDD, licence CC BY-SA 4.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:N%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD_M%C3%ADru_(Doma%C5%BElice)#/media/File:Taus-Markt-01.jpg
Podrobné informace

Domažlice leží na říčce Zubřina v podhůří Českého lesa v blízkosti bavorských hranic. Jsou střediskem regionu, jehož obyvatelé – Chodové – jako strážci zemské hranice požívali mezi 14. a 17. stoletím mnohých privilegií: měli vlastní samosprávu a byli poddaní pouze králi. Předchůdcem města bylo v 9. až 10. století hradiště Tuhošť u dnešního Smolova, jež mělo být oporou v pohraniční oblasti při obchodní stezce z Řezna do Čech. Nejstarší zmínka o Domažlicích je v opisu listiny z roku 993. V druhé polovině 13. století se Domažlice za vlády Přemysla Otakara II. staly královským městem. Za husitských válek zde došlo k proslulé bitvě u Domažlic, z níž vojska čtvrté křížové výpravy proti husitům uprchla bez boje (1431). Na počátku 17. století se Domažlice připojily ke stavovskému povstání a po třicetileté válce v souvislosti s omezováním chodských privilegií propuklo v kraji povstání Chodů, které bylo krutě potlačeno a ukončeno roku 1695 popravou vůdce Jana Sladkého Koziny. Poté dochází k úpadku, oživenému až v 19. století zájmem českých obrozenců o dějiny a kulturu Chodska. Město a okolí se staly cílem turistů a národopisců. Před druhou světovou válkou proběhly ve městě manifestace proti záboru českého pohraničí. Po roce 1945, kdy Domažlice osvobodila americká armáda, se město v důsledku studené války a existence tzv. železné opony ocitlo na periferii republiky.

Historické jádro je chráněno jako městská památková rezervace a k nejcennějším lokalitám patří Chodský hrad (dnes muzeum), malebné protáhlé náměstí s podloubím, městská věž (přístupná), původně raně gotický kostel Narození Panny Marie a dva další gotické kostely a pozůstatky opevnění, zejména pak Dolejší brána. Mezi turistické atrakce náleží Muzeum Chodska v Domažlicích, Galerie bratří Špillarů, Muzeum Jindřicha Jindřicha, arboretum či modelová železnice. Velký lákadlem jsou každoroční Chodské slavnosti spojené se svatovavřineckou poutí. Jižně od města najdeme vrch Vavřineček s poutním kostelem sv. Vavřince, severně pak vrch Baldov s žulovým kalichem připomínajícím bitvu u Domažlic. V blízké vsi Újezd lze navštívit statek chodského rebela Jana Sladkého Koziny.

V Domažlicích se narodil filozof a literát Ladislav Klíma, část života zde strávili chodští rodáci – prozaikové Jindřich Šimon Baar a Jan Vrba a hudební skladatel Jindřich Jindřich. Pobývala zde rovněž spisovatelka Božena Němcová.

Použité zdroje
FIŠER, Marcel. Umění v Domažlicích. Horažďovice: Centrum pro dějiny sochařství Horažďovice, o.s., 2015. 119 stran. Umění ve veřejném prostoru; svazek IV. ISBN 978-80-906115-0-4.
PROCHÁZKA, Zdeněk. Domažlice: historie a současnost ve fotografii: = Geschichte und Gegenwart in Fotographien: = photos from the history and present. Vyd. 1. Domažlice: Pro Město Domažlice vydalo Nakladatelství Českého lesa, 2002. 168 s. ISBN 80-86125-32-7.
PROCHÁZKA, Zdeněk. Domažlice: historicko-turistický průvodce městem a jeho památkami = Domažlice (Taus): historisch-touristischer Führer durch die Stadt und ihre Denkmäler. V Domažlicích: Nakladatelství Českého lesa, 2014. 240 s. ISBN 978-80-87316-49-8.
PROCHÁZKA, Zdeněk. Domažlice na historických vedutách, fotografiích a pohlednicích = Domažlice (Taus) auf historischen Veduten, Fotografien und Ansichtskarten = Domažlice in historic vedutas, photos and postcards. V Domažlicích: Pro Město Domažlice vydalo Nakladatelství Českého lesa, 2006. 183 s. ISBN 80-86125-67-X.
Sborník příspěvků z Konference k výročí 750 let královského města Domažlice. V Domažlicích: pro Město Domažlice vydalo Nakladatelství Českého lesa, 2016. 127 stran. ISBN 978-80-87316-65-8.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.