Krajské město s 94 tisíci obyvateli v jižních Čechách. Správní, průmyslové a univerzitní centrum Jihočeského kraje. Někdejší královské město se rozvinulo díky poloze na solné stezce a první koněspřežní železnici na evropském kontinentu. Má řadu památek a kulturních institucí a je častým cílem turistů.
České Budějovice leží v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltavy a Malše. Město nechal založit Přemysl Otakar II. roku 1265 jižně od původní osady Budivojovice jako oporu královské moci v jižních Čechách proti rozpínavosti mocného šlechtického rodu Vítkovců (Rožmberků). Za husitských válek město utrpělo, naopak v 16. století se díky těžbě stříbra, pivovarnictví, rybníkářství a obchodu se solí slibně rozvíjelo. Za třicetileté války se dokonce po přesunu některých úřadů z ohrožené Prahy stalo přechodně hlavním městem Čech, roku 1641 jej však postihl velký požár. V roce 1785 bylo ve městě zřízeno biskupství, začátkem 19. století se sem přesunulo krajské hejtmanství. Již roku 1827 propojila Budějovice a Linec koněspřežná železnice, první na evropském kontinentu. Ve městě se dlouho potýkal český a německý živel, Češi se v samosprávě plně prosadili až po roce 1918. Na konci druhé světové války ležely Budějovice na demarkační linii: město bylo osvobozeno Rusy, jeho nejbližší okolí už Američany. Po roce 1945 byli vysídleni místní Němci a z města se postupně stalo středisko průmyslu potravinářského (pivovary Budvar a Samson, mlékárny), strojírenského (Motor Jikov, Bosch) a produkce školních a kancelářských potřeb (Koh-i-noor Hardtmuth). V srpnu 2002 město postihly velké povodně.
Historické jádro je městskou památkovou rezervací. Jejím srdcem je náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou, radnicí, měšťanskými domy s podloubím, katedrála svatého Mikuláše a Černá věž (přístupná). Cenné jsou i dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie, solnice či věže Železná panna a Rabenštejnská. Z bohaté kulturní nabídky uveďme Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky, Vodárenskou věž, Jihočeské motocyklové muzeum či Budvar muzeum; výtvarné umění prezentují Alšova jihočeská galerie, Galerie Mariánská a Dům umění. Jihočeské divadlo má činoherní, operní, loutkoherecký a baletní soubor. Město je sídlem Jihočeské univerzity a šesti ústavů Akademie věd. Na Výstavišti se již od roku 1970 koná zemědělský veletrh Země živitelka a řada dalších výstav, ve městě také probíhá množství různých festivalů. Atraktivní je i nejbližší okolí města – zámek Hluboká nad Vltavou, město Rudolfov, proslulé těžbou stříbra, monumentální kostely v Hosíně a Dobré Vodě, ves Holašovice s lidovou architekturou ve stylu selského baroka, zapsaná do seznamu UNESCO, či Blanský les s horou Kleť.
V Budějovicích se narodili průmyslník Vojtěch Lanna, zpěvačka Marta Kubišová, houslista Pavel Šporcl, herci Eduard Kohout a Karel Roden, fotograf Jan Lukas a spisovatel Jiří Hájíček. Zemřela tu pěvkyně Ema Destinnová, která žila v nedaleké Stráži nad Nežárkou.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.