Příjmení jsou v českém prostředí běžná od 16. století, od reforem Marie Terezie v 18. století se zapisují povinně. V češtině mají velmi rozmanitý původ – mohou odkazovat na vlastnosti daného člověka, jeho národnost, předky, místo původu, povolání či přezdívku atd. Dnes už jsou zcela zbavena původního významu a od zdrojového slova se mohou pravopisně lišit (kavka – Kafka). Příjmení jsou dědičná, obvykle po otci – pokud rodiče narozeného dítěte (či zletilá osoba sama) nepožádají matriku o jinou variantu.
Ženské varianty jsou přechýlené – k mužské formě se (s eventuálními drobnými gramatickými úpravami) přidává přípona -ová (Novák–Nováková, Procházka–Procházková). V případě příjmení v podobě přídavného jména se jako přídavné jméno chová i ženská varianta (Veselý–Veselá) nebo mohou být obě varianty shodně nesklonné – v takovém případě ale rodové zařazení zůstává a určuje okolní kontext (s váženým panem Janů – s váženou paní Janů). Podle současné úpravy zákona si žena smí nechat u matriky zapsat nepřechýlenou variantu příjemní, pokud není české národnosti, bere si cizince nebo žije či plánuje pobývat v zahraničí, kde by mohla mít potíže například s tím, že nemá příjmení identické s manželem. Tato možnost ale přichází až u příležitosti sňatku ženy. Přechylování se obvykle (podle konkrétní redakční politiky a praxe daného média či mluvčího) provádí i při výskytu cizích příjmení v českém textu, aby bylo možné dané jméno zařadit do gramatického systému češtiny a užívat jej ve větě. Cizí ženská příjmení a také mužská v jiných pádech než v prvním se proto logicky liší od své originální podoby, což může být matoucí. Nejen v poslední době jde o společensky velmi citlivé téma.
Při oslovení ve formě vykání se obvykle zdvořile spolu s příjmením užívá i křestní jméno, oslovení pan, paní nebo slečna a velmi často také akademické tituly – (pane) inženýre Kučero.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.