17.–18. století
Politické důsledky porážky stavovského povstání na Bílé hoře zasáhly i do literárního vývoje. Česká literatura se rozdělila na dvě části: jednu domácí katolickou, druhou emigrantskou evangelickou. Největší osobnost české literární emigrace byl Jan Amos Komenský. Převážnou část domácí barokní poezie tvoří kancionály, tj. soubory duchovních písní, prózu zastupovaly postily, tj. soubory kázání, dramatická produkce se hlavně omezila na latinské školní hry. Chybějí žánry spjaté s dvorským, šlechtickým a patricijsko-měšťanským prostředím. Nejvýraznějšími tvůrci barokní poezie byli Adam Michna z Otradovic a Fridrich Bridel. Baroko je též dobou druhého rozkvětu legendistiky (hagiografie). Největším zjevem barokního dějepisectví zůstal Bohuslav Balbín.
Historik, všestranný literát, teoretik humanitních disciplín, pedagog a kněz. Svou encyklopedií a Obranou jazyka slovanského, zvláště českého zahájil období reformy politických a společenských důsledků bitvy na Bílé hoře.
Průkopník pedagogiky a velká postava českého protestantského literárního baroka, poslední biskup Jednoty bratrské. Je obecně uznáván jako zakladatel moderní pedagogiky a bývá titulován „učitel národů“.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.