Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi

Bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi

Čeští tanečníci, zakladatelé Les Ballets Bubeníček. Jiří je uznávaným choreografem moderního baletu a Otto působí jako scénograf a kostýmní výtvarník.


Jiří BUBENÍČEK, Otto BUBENÍČEK, bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi. ČTK/Peška Stanislav.
Podrobné informace

Jiří * 7. 10. 1974 Lubin, Polsko

Otto * 7. 10. 1974 Lubin, Polsko

 

Dvojčata Jiří a Otto Bubeníčkovi se narodili do rodiny artistů během turné cirkusu Humberto v polském Lubinu. Tanec bratři studovali na Pražské taneční konzervatoři (1985–1993) a již během studií zaujali světoznámého choreografa Johna Neumeiera, který je pozval do svého souboru Hamburg Ballett, kam oba v roce 1993 nastoupili do stálého angažmá. Díky mimořádnému jevištnímu charismatu a vytříbené taneční technice se vypracovali do pozic prvních sólistů (1997) a tančili v neoklasicky pojatém repertoáru Johna Neumeiera i moderních choreografiích Jiřího Kyliána, Matse Eka a Jacopa Godaniho.

Ceněna byla pohybová blízkost dvojčat, choreografové využívali jejich soulad nejen v alternacích, ale i v tanečních duetech jako Les Indomptés Clauda Brumachona, kde zrcadlové pohyby evokovaly symbolický odraz vnitřního já. Charakteristickým byl pro ně mužný fyzický výraz, pohybový dramatismus a až téměř herecký projev. Otto působil v Hamburku po celou dobu své taneční kariéry a Neumeier pro něj postavil role Trigorina v  modernisticky pojatém Čechovově Rackovi (2002) nebo elegantně senzuálního Zlatého otroka v baletu Nižinský (2000). Jiří se proslavil v témže baletu ztvárněním titulní role legendárního tanečníka Václava Nižinského propadajícího šílenství a dále roli emocionálně křehkého Ludvíka Bavorského v Neumeierově modernizované variaci Iluze jako Labutí jezero (2001). Za lyrickou roli Armanda Duvala v Dámě s kaméliemi získal Jiří v roce 2002 ocenění Benois de la danse. Aby mohl rozvíjet své choreografické ambice, odešel v roce 2006 do angažmá do Semperovy opery (Semperoper) v Drážďanech.

Bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi hostovali s velkými úspěchy na mnoha prestižních divadelních scénách nejen jako tanečníci, ale také jako autorské duo. Zatímco Jiří se věnuje choreografické složce, Otto pro jeho kusy vytváří scénografické řešení a často i kostýmy a hudební aranžmá. V roce 2016 uvedli v Praze se svým souborem Les Ballets Bubeníček inovativní tanečně-performativní projekt Orfeus a úspěch slavily jejich kompozice pro baletní scény ve švýcarském Curychu, New Yorku či švédském Stockholmu (Zürich Ballet, New York City Ballet, Royal Swedish Ballet).

Videa (3 videí)
Les Indomptés - Jiří and Otto Bubeníček

Le Souffle de l'Espirit choreografie Jiřího Bubeníčka.

Orpheus - Behind The Scene documentary

Použité zdroje
HOLEŇOVÁ, Jana, ed., 2001. Český taneční slovník: tanec, balet, pantomima. 2001. Praha: Divadelní ústav. ISBN 80-700-8112-0, s. 32–33.
HOREŠOVSKÁ, Markéta. Jiří a Otto Bubeníčkovi: 40 In: Operaplus.cz [online]. 4. 10. 2014 [cit. 4. 8. 2019]. Dostupné z: https://operaplus.cz/jiri-a-otto-bubenickovi-40/.
KOPÁČOVÁ, Tereza. Jiří a Otto Bubeníčkovi In: GEN: Galerie elity národa [televizní pořad]. ČT, 2017. ČT1 5. 3. 2017.
NÁVRATOVÁ, Jana. Všechno jsme se naučili děláním In: divadelninoviny.cz [online]. 25. 12. 2015 [cit. 4. 8. 2019]. https://www.divadelni-noviny.cz/jiri-a-otto-bubenickovi-vsechno-jsme-se-naucili-delanim.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.