*5. 6. 1882 Vážany – †9. 6. 1945 Brno
Antonín Procházka studoval na Uměleckoprůmyslové škole (VŠUP, UMPRUM) u malíře Emanuela Dítěte mladšího. Poté přešel na pražskou Akademii výtvarných umění (AVU), kde ho učil chorvatský malíř Vlaho Bukovac a také významní čeští malíři – Hanuš Schweiger a Max Švabinský. V letech 1907–1911 a poté 1923–1929 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes. Stal se zakládající osobností skupiny Osma, s níž také vystavoval své obrazy, a Skupiny výtvarných umělců v Praze (1911–1914) a v Brně (1923–1939). Procházka byl všestranně vzdělaným umělcem a jeho brněnský ateliér se stal oblíbeným místem setkávání moravských výtvarníků, literátů a hudebníků. Svá díla prezentoval na mezinárodních výstavách a několikrát byl odměněn zlatou medailí. Procházka byl také pedagogicky činný, na moravských středních školách působil jako profesor kreslení. Po smrti v roce 1946 byl jmenován národním umělcem.
Procházkova tvorba ovlivněná dobovými směry zůstávala převážně poetická. Rané dílo ovlivnily expresionismus norského malíře Edvarda Muncha a fauvismus. Pozdější tvorba byla výrazně kubistická s prvky futurismu a orfismu (Dívka s broskví, 1912, Broskve, 1921, Kuřák, 1923). Ve svých dílech často propojoval kubismus s naivním lidovým uměním. V pozdějších pracích se přikláněl k novoklasicismu se známkami civilismu. V malířových dílech se často setkáváme s náměty ženy, krajiny, venkovského života, pro pozdější obrazy jsou příznačné i antické a mytologické motivy. Pozdní Procházkovo dílo zahrnuje též monumentální obrazy, z nichž je nejznámější Prométheus přinášející lidstvu oheň (1939), vytvořený pro aulu Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kde je toto dílo stále k vidění. Další významnou prací je alegorie Zdraví z roku 1937, oceněná Grand Prix na pařížské světové výstavě. Antonín Procházka byl také výjimečným kreslířem a návrhářem nábytku.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.