*24. 7. 1860 Ivančice – †14. 7. 1939 Praha
Slávy a uznání se Alfons Mucha dočkal až téměř na přelomu 19. a 20. století ve Francii. Po své neúspěšné snaze dostat se na pražskou Akademii výtvarných umění (AVU) pobýval nějakou dobu ve Vídni a Mnichově. Počátky jeho profesionální činnosti ve Francii také nebyly zvláště úspěšné. Skutečná umělecká sláva přišla s vytvořením divadelního plakátu pro představení Gismonda, který si u něj v roce 1894 objednala nejslavnější francouzská herečka té doby Sarah Bernhardtová. Mucha využil možností zdokonalené technologie litografického tisku a díky propojení typografie s kresebnými liniemi vytvořil něco zcela nového. Poměrně neznámý Mucha se okamžitě stal oblíbeným a vyhledávaným umělcem, a to nejen ve Francii. Bernhardtová s ním uzavřela smlouvu a během několika dalších let Mucha vytvořil sérii divadelních plakátů pro divadlo Théâtre de la Renaissance v Paříži. Tento zvrat v jeho umělecké kariéře přinesl nespočet dalších zakázek na vytvoření plakátů, kalendářů, nálepek, kostýmů, šperků aj. Příležitostně se věnoval též designu a architektonické tvorbě. Jeho vzorník Monuments décoratifs přispěl k mezinárodnímu rozšíření secesního stylu.
Mucha byl rovněž dobrým fotografem a je považován za zakladatele české školy fotografického aktu. Je také pokládán za jednoho ze zakladatelů reklamní plakátové tvorby. Ve svých dílech pracoval s emocemi a dokázal vytvořit obraz produktu, který by působil na spotřebitele jako magnet. Pro zesílení efektu a upoutání pozornosti využíval krásy dívčího těla, bravurní kresby a efektního ornamentu. Po celou dobu svého pobytu v cizině zůstával Mucha vřelým vlastencem a plánoval realizaci svého velkého snu. V Americe našel sponzora, který ho finančně podpořil, a díky tomu vzniklo jeho životní dílo – cyklus dvaceti velkoformátových obrazů Slovanská epopej, zobrazujících historii slovanských národů.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.