Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Ruchadlo

Vynález bratranců Veverkových, který milionům lidí po celém světě usnadnil práci na poli.

Rukopisy královédvorský a zelenohorský

Literární padělky, které měly obsahovat zápisy z první české ústně předávané poezie. Texty představují významná díla obrozenecké poezie.

Rusalka

Ženská démonická postava s dlouhými vlasy, bledá a krásná. Do českého folkloru pojmenování této bytosti proniklo zřejmě až druhotně.

Ruská emigrace v Česku

Emigrace ruského obyvatelstva do českých zemí, kterou lze ve 20. století rozdělit do několika významných vln: 1918–1922, etapa po druhé světové válce, 60. a 80. léta a období po roce 1989.

Zuzana Růžičková

Světoznámá česká cembalistka, jako první a zatím jediná na světě nahrála celé dílo Johanna Sebastiana Bacha pro cembalo. Založila českou cembalovou školu.

Jakub Jan Ryba

Autor slavné České mše vánoční, skvělý pedagog, který mimo jiné odmítl používat tělesné tresty ve škole. První český hudební teoretik s návrhem hudebního názvosloví v českém jazyce. Jde o známou příručku Počáteční a všeobecní základové k umění hudebnímu.

Rychlé šípy

Název fiktivního klubu pěti hochů z knih a komiksů spisovatele Jaroslava Foglara. Jeden z největších fenoménů české komiksové a populární kultury.

Ryor

Česká rodinná firma se sídlem ve středočeské obci Kyšice vyrábějící kosmetiku s přírodními extrakty za příznivé ceny. Své přípravky dodávají do více než 20 zemí světa.

Václav Řezáč

Prozaik, básník a scenárista, který upoutal pozornost svými psychologickými romány o moci a jejím zneužití, skončil však jako autor nejznámějších československých budovatelských románů 50. let 20. století.

Hora Říp

Památná hora, jedno z nejvýznamnějších míst a symbolů českých dějin.

Martina Sáblíková

Nejúspěšnější česká rychlobruslařka specializující se na dlouhé tratě, trojnásobná olympijská vítězka, několikanásobná mistryně České republiky, pětinásobná mistryně Evropy ve víceboji a 21násobná mistryně světa, držitelka několika světových rekordů.

Salesiáni dona Bosca v českých zemích

Řád zaměřený na práci s dětmi, působící na českém území od roku 1927. V současné době zde provozuje velké množství salesiánských středisek a volnočasových klubů pro mládež.

Modelový dům Hanna Podolská

Patrně nejproslulejší módní salon první republiky (1907–1948) návrhářky Hany Podolské byl symbolem československé oděvní kultury první poloviny 20. století. Oblékal řadu významných osobností od první dámy Hany Benešové po barrandovské filmové hvězdy.

 

Modelový dům Rosenbaum

Jeden z nejluxusnějších módních závodů haute couture první poloviny 20. století na českém území vedený návrhářem Oldřichem Rosenbaumem.

Samá voda, přihořívá, hoří!

Rozšířená dětská hra pro dva či více hráčů doplněná tradičním dialogem. Narážky na hru se objevují také v každodenních rozhovorech dětí i dospělých.

Sametová revoluce

Série stávek, masových občanských protestů a happeningů z listopadu 1989. Revoluční hnutí mělo širokou podporu veřejnosti a vedlo k ukončení komunistického režimu. Své označení dostala revoluce podle zcela nenásilného charakteru mocenských změn.

Samizdatové časopisy a edice

Nezávislá literatura, která v Československu vznikala již krátce po komunistickém převratu v únoru 1948 (underground, surrealisté), výrazně však začala fungovat v období tzv. normalizace v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Byla součástí nezávislé kultury a projevem nezávislého a svobodného myšlení.

Sámova říše

Nejstarší známý politický útvar západních Slovanů. Kmenový svaz středoevropských Slovanů vedený franským kupcem Sámem, který existoval v letech 624–661.

Sára Saudková

Česká portrétní fotografka a bývalá manažerka a partnerka fotografa Jana Saudka.

Saša Machov

Tanečník a choreograf avantgardních scén Déčko a Osvobozené divadlo. V čele baletu Národního divadla průkopník nové koncepce českého moderního baletu po roce 1945.

Zobrazeno 1361 - 1380 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.