Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Jiří Jirmal

Kytarista, hudební skladatel, publicista a pedagog, považován za zakladatele české kytarové školy. Je autorem nejpopulárnější české výukové kytarové publikace Škola hry na kytaru. Profesor Pražské konzervatoře, hostující profesor Vysoké hudební školy v Saarbrückenu (Německo).

Nina Jirsíková

Tanečnice, členka skupiny Jenčíkovy Girls, choreografka a kostýmní výtvarnice. Vedle tance jsou významné její kulturní aktivity v koncentračním táboře Ravensbrück.

Jiří Holeček

Československý hokejový brankář, za reprezentační výběr odchytal 164 zápasů a v lize dokonce úctyhodných 488 zápasů. Získal dvě olympijské medaile, třikrát se stal mistrem světa, pětkrát byl vyhlášen nejlepším brankářem mistrovství světa.

Jiří Raška

Český skokan na lyžích, zlatý olympijský medailista ze ZOH 1968 v Grenoblu, trenér a místopředseda Svazu lyžařů ČR.

Jiří Všetečka

Český fotograf a první docent fotografie v Československu. Pro jeho slavné dokumentární fotografie Prahy se mu přezdívá „Pražský chodec“.

Jiří z Poděbrad

Český král v letech 1458–1471. První český panovník, který vzešel z řad domácí šlechty, a jediný husita na českém trůně.

Eva Jiřičná

Světově respektovaná česká architektka a designérka. Působí hlavně v Londýně a v Praze.

 

 

Jistebnický kancionál

Sbírka duchovních písní v latině a češtině z 15. století; dnes nejdůležitějším zdrojem poznání husitské bohoslužby a husitských písní.

Jizerská padesátka

Nejslavnější český lyžařský běžecký závod.

Joe Jenčík

Český tanečník, choreograf a pedagog, umělecký ředitel pražských kabaretních scén a Osvobozeného divadla. Zakladatelská osobnost meziválečného jevištního tance.

 

Josef Beran

Katolický duchovní, kardinál a arcibiskup pražský, politický vězeň nacistického i komunistického režimu. Po nucené emigraci žil v Římě.

Josef Bican

Česko-rakouský fotbalista a později i trenér, nejlepší střelec české fotbalové historie a jeden z nejlepších světových střelců všech dob.

Josef I.

Český král, uherský král a římský císař v letech 1705–1711. V českých zemích prakticky zapomenutý panovník, zároveň však také vzdělaný a kultivovaný reformátor, který během své krátké vlády usiloval o výraznou modernizaci habsburské říše.

Josef II.

Český král a uherský král v letech 1780–1790, římský císař v letech 1765–1790. Jeden z nejvýznamnějších představitelů evropského osvícenství a velký reformátor, který se od základu pokusil změnit podobu habsburské monarchie.

Josef Koudelka

Humanisticky zaměřený fotograf, který se proslavil především cyklem Srpen ´68 zachycujícím Prahu během invaze vojsk Varšavské smlouvy.

Josef Kunzfeld

Fotograf, který se významně podílel na dokumentaci historických budov Brna, kde jeho ateliér patřil k nejdéle působícím.

Josef Seidel

Nejvýznamnější fotografický kronikář Šumavy. Jeho dům s ateliérem je dnes unikátní technickou památkou.

Josef Sudek

Výjimečný avantgardní fotograf především pražských motivů. Patří k nejvýznamnějším českým fotografům období mezi první a druhou světovou válkou.

Josef Václav Radecký z Radče

Český šlechtic sloužící jako generál v armádě Rakouského císařství. Je považován za jednoho z největších vojevůdců a vojenských reformátorů v Evropě 19. století.

Jsme fér

Iniciativa vzniklá v roce 2017, která usiluje o zrovnoprávnění LGBTQIA+ osob v České republice. Soustředí se především na uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry.

Zobrazeno 661 - 680 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.