Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Ještěd

Turisty vyhledávaná hora Ještědsko-kozákovského hřbetu, jeho nejvyšší vrchol. Je obzvlášť navštěvovaná v zimním období pro dobré podmínky k lyžování a jiným zimním sportům.

Hotel a televizní vysílač na Ještědu

Jedna z nejoceňovanějších staveb v České republice, dominanta a symbol severních Čech. Byla navržena architektem Karlem Hubáčkem a získala prestižní světovou cenu Augusta Perreta.

Jezuité v českých zemích

Řád, jenž přišel do českých zemí v 16. století. V oblasti školství rozvinul velice moderní pedagogickou praxi. Kvůli své sepjatosti s habsburským královským rodem bývá ovšem v české společnosti vnímán kontroverzně.

Jaroslav Ježek

Český hudební skladatel, klavírista a dirigent, dlouholetý spolupracovník autorské dvojice Voskovec a Werich v Osvobozeném divadle. Zakladatelská osobnost moderní české taneční a jazzové hudby.

 

Ježek v kleci

Legendární hlavolam, nejznámější z mechanických hlavolamů v Česku. Stal se unikátním fenoménem české kultury.

Jičín

Okresní město s necelými 17 000 obyvateli na pomezí severních a východních Čech v Královéhradeckém kraji. Je známé jako „město pohádky“, brána do Českého ráje či jako rezidence vojevůdce Albrechta z Valdštejna a má množství historických památek.

Jihlava

Krajské město na pomezí Moravy a Čech, sídlo Kraje Vysočina. Má 51 tisíc obyvatel. Ve středověku bylo střediskem těžby stříbra a zachovalo si množství kulturních památek. Proslulost si získalo díky pobytu Gustava Mahlera, úspěchům hokejového týmu Dukla Jihlava a pořádáním mezinárodního festivalu dokumentárních filmů.

Jihočeské divadlo

Scéna se sídlem v Českých Budějovicích. Jedno z regionálních vícesouborových českých divadel zřizované městem. Má čtyři stálé soubory, a to činoherní, operetní, baletní a soubor zaměřený na mladší diváky. Sídlí v několika budovách a je provozovatelem otáčivého hlediště v zámeckém parku Českého Krumlova.

Jindřich a Jan Pospíšilovi

Hráči kolové, dvacetkrát se stali mistry světa a pětadvacetkrát mistry ČSSR. Devatenáctkrát vyhráli Turnaj mistrů světa a šestnáct výher si přivezli z Evropského poháru.

Jindřich Břetislav

Český kníže v letech 1193–1197, jediný panovník v českých dějinách, který zároveň zastával funkci biskupa pražského. Byl znám jako ambiciózní, avšak bezskurpulózní politik a schopný intrikán.

Jindřich Eckert

Fotograf a experimentátor, který položil základy české krajinářské fotografie. Byl také významným pražským občanem a autorem prvních fotografických publikací hlavního města.

Jindřich Korutanský

Hrabě tyrolský a vévoda korutanský v letech 1295–1335, český král v letech 1306 a 1307–1310. První český panovník, který nepocházel z dynastie Přemyslovců.

Jindřich Štreit

Vysokoškolský pedagog a dokumentární fotograf zachycující venkovský život v dobách skomírajícího komunismu.

 

Jindřich Zelenka

Průkopník reportážní, dokumentární a ateliérové fotografie počátku 20. století. Důležitý je zejména jeho přínos pro sportovní fotografii.

Jindřichohradecká úzkokolejka

Poslední úzkorozchodná železniční trať v České republice.

Jindřichův Hradec

Okresní město ve východní části jižních Čech na pomezí regionů Třeboňsko a Česká Kanada. Má více než 21 tisíc obyvatel. Je oblíbenou turistickou destinací a vyniká množstvím pamětihodností, z nichž nejznámější jsou zámek pánů z Hradce a Krýzovy jesličky.

Zámek Jindřichův Hradec

Hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném městě v jižních Čechách. S rozlohou 3,5 hektaru je třetí největší zámeckou rezidencí v České republice a vynikající ukázkou postupné proměny gotického hradu v pohodlné renesanční šlechtické sídlo.

Alois Jirásek

Prozaik a dramatik, který dovedl s využitím drobných detailů mistrovsky vylíčit historické události, a maximálně tak přiblížit  popisovanou dobu. V jeho díle vrcholí obrozenecká tradice české literatury, jež byla později často uváděna jako požadovaná norma vztahu k minulosti.

Jiřina Jirásková

Významná divadelní, filmová, televizní a rozhlasová herečka, recitátorka. Patří k nejobsazovanějším a nejoblíbenějším českým herečkám druhé poloviny 20. století.

Jaromil Jireš

Významný československý filmový režisér a scenárista, jedna z hlavních osobností československé nové vlny.

Zobrazeno 641 - 660 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.