Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Ondřej Havelka

Český herec, divadelní a filmový režisér. Jako zpěvák a tanečník vystupuje v čele vlastního retro jazz-bandu Melody Makers.

 

 

 

 

Havířov

Novodobé město v ostravsko-karvinské aglomeraci ve Slezsku v Moravskoslezském kraji, původně hornické sídliště budované od 50. let 20. století na zelené louce. Má 72 000 obyvatel a je hodnotným příkladem architektury socialistického realismu.

Hana Hegerová

Mezinárodně uznávaná česko-slovenská zpěvačka a herečka, je považována za první dámu českého šansonu.

Hejkal

Bytost pověstí, duch lesa, jehož jméno je odvozeno od hejkání či houkání. Přebývá v lese, v němž lidé mohou zaslechnout jeho houkání, odpověď na něj je však může stát přinejmenším zdraví.

Hrad Helfštýn

Jedna z největších hradních zřícenin v České republice. Nachází se u města Týn nad Bečvou v Olomouckém kraji a je proslulá především svým mohutným opevněním.

Jiří Rusnok

Desátý premiér České republiky a guvernér České národní banky.

Konrad Henlein

Sudetoněmecký politik a nacista, kontroverzní vůdce sudetských Němců v Československu.

Herbář

Soubor sušených rostlin, založených do archu a opatřený štítky s popisem. V Česku je jeho sestavení obvyklou součástí výuky biologie ve škole a především v minulosti byl oblíbeným dárkem. Jeho využití je dnes již výhradně sběratelské.

Karl Hermann Frank

Generál SS, jeden z vedoucích představitelů okupačního režimu v Čechách a na Moravě, těsně spojený s tzv. heydrichiádou.

Ignát Herrmann

Spisovatel, humorista a redaktor proslulý svými fejetony, povídkami a romány z pražského prostředí. Mnohá z jeho děl byla využita k filmovému zpracování, především pro svůj barvitý popis atmosféry Prahy.

Juraj Herz

Český filmový a divadelní režisér, scenárista a herec slovenského původu. Jeden z nejoriginálnějších tvůrců české kinematografie druhé poloviny 20. století, jehož dílo je ceněné i v zahraničí.

Eva Herzigová

Topmodelka s více než třicetiletou mezinárodní kariérou, známá též z titulních stran módních časopisů a billboardové kampaně Hello Boys značky Wonderbra.

Heydrichiáda

Období těžkých represí proti českému národu a Židům v Čechách a Moravě.

Jaroslav Heyrovský

Český fyzikální chemik a vynálezce, autor polarografické metody a elektroanalytické metody. První Čech, jemuž byla udělena Nobelova cena. Zásadním způsobem ovlivnil obor fyzikální chemie v Československu i ve světě.

Václav Hilský

Významný architekt a urbanista, spoluautor projektu kolektivního domu v Litvínově.

Hilsneriáda

Proces s židovským mladíkem Leopoldem Hilsnerem, nespravedlivě obviněným z vraždy mladé křesťanky. Šlo o největší projev antisemitismu v českých zemích v 19. století a v jistém smyslu též o českou obdobu známé Dreyfusovy aféry.

Josef Hiršal

Básník, prozaik, překladatel, autor experimentální poezie i literatury pro děti.

Historie Českého rozhlasu

Nejstarší rozhlas na evropském kontinentu a po anglickém druhý nejstarší v Evropě. Jako první v Evropě vysílal přímý přenos fotbalového zápasu. Během desetiletí byl důležitým prvkem národní totožnosti a historie.

Hlas sexuální menšiny (časopis)

První časopis vydávaný na území dnešní České republiky, který byl zaměřen na neheterosexuální občany a k jehož hlavním cílům patřil boj za zrušení trestnosti homosexuality, emancipace a spojení všech příslušníků sexuálních menšin.

Filmové hlášky

Filmové hlášky jsou citáty ze známých filmů používané jako vtipný komentář či postoj v situacích reálného života. Jsou pevnou součástí českých lingvoreálií a tvoří i zvláštní kategorii současné české frazeologie.

 

Zobrazeno 501 - 520 záznamů
z celkového počtu 1879

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.