Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Výtvarné umění (134 záznamů)

Slovanská epopej

Cyklus velkoformátových obrazů, jedno z unikátních uměleckých děl v České republice, které bylo zařazeno do projektu [Sedm] divů Česka v kategorii „Umění a kultura“ (2010).

Zdeněk Smetana

Český výtvarník, knižní ilustrátor, výjimečný animátor, scenárista a režisér animovaného filmu, který se věnoval především tvorbě pro děti a vytvořil přes 400 filmových pohádek jako například večerníček o Rákosníčkovi.

Socha Jana Žižky na Vítkově

Jedna z nejpozoruhodnějších plastik v České republice a údajně třetí největší jezdecká socha na světě, která je součástí Národního památníku na pražském vrchu Vítkově.

Spolek výtvarných umělců Mánes

Nejstarší a patrně nejznámější český umělecký spolek, jenž funguje dodnes, pyšní se svou dlouhou historií a členstvím předních českých umělců.

Bartholomeus Spranger

Vlámský manýristický malíř a nadaný kreslíř, přední dvorní umělec Rudolfa II., působící v Praze, předznamenal nástup baroka a svou všestrannou tvorbou ovlivnil několik generací umělců nejen v českých zemích, ale také po celé Evropě.

Stalinův pomník v Praze

Impozantní skupinové sousoší, ve své době největší v celé Evropě, ironicky pojmenovávané „Fronta na maso“. V 50. letech 20. století bylo umístěno v Praze na Letné na počest komunistického vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina.

Stanislav Sucharda

Český symbolistický sochař, jedna z nejvýznamnějších osobností českého sochařství na přelomu 19. a 20. století.

Surrealistická skupina

Sdružení umělců a literátů ovlivněné světovým surrealismem. Bylo činné ve 30. letech 20. století a spojovalo bývalé členy skupiny Devětsil (např. Vítězslava Nezvala, Jindřicha Štyrského, Toyen aj.).

Sursum

České výtvarné a literární sdružení druhé generace českých symbolistů činné v letech 1910–1912, jehož členové se zajímali o niterné stavy člověka, byli ovlivnění okultismem a magií a snažili se o zachycení nadvědomí.

Ladislav Šaloun

Významný český secesní sochař první poloviny 20. století.

Kateřina Šedá

Současná performerka, malířka a fotografka, díky svým sociálně laděným projektům uznávaná také v zahraničí.

Josef Šíma

Významný malíř, ilustrátor, kreslíř a překladatel, přední představitel českého surrealismu a uznávaná osobnost moderního výtvarného umění v evropském měřítku.

Karel Škréta

Malíř raného baroka, je považován za zakladatele barokního malířství v Čechách, dosáhl i mezinárodního věhlasu.

Václav Špála

Významný český malíř, grafik a ilustrátor, jeden z nejvyhledávanějších představitelů moderního umění v Čechách. Jeho obrazy jsou dnes u sběratelů velmi oblíbeny a prodávají se za miliony.

Otakar Španiel

Nejvýznamnější český medailér, sochař, řezbář a vysokoškolský pedagog, jedna ze zakládajících osobností českého moderního sochařství.

Jan Štursa

Významný český sochař, jedna ze zakládajících osobností českého moderního sochařství začátku 20. století.

Jindřich Štyrský

Malíř a grafik, největší představitel meziválečné avantgardy a surrealismu v české kultuře, spoluzakladatel surrealistických skupin a artificialismu (spolu s Toyen). Uplatnil se také jako fotograf, ilustrátor, básník a teoretik.

Max Švabinský

Malíř, grafik a rytec, talentovaný a uznávaný portrétista. Byl obdivován pro svou preciznost, mimořádné kreslířské dovednosti a pestrost grafických technik. Stal se oficiálním umělcem, dekorovaným hned několika politickými režimy.

Karel Teige

Teoretik a programový estetik, vůdčí osobnost české levicové avantgardy, sociolog architektury, výtvarný a literární kritik, publicista a překladatel. Stál u vzniku a formování poetismu a přijetí surrealismu.

Toyen

Nejznámější česká malířka a grafička, představitelka evropského surrealismu, byla uznávaná i v zahraničí (Francie). Vyznačovala se bohémským stylem života a touhou po svobodě, kterou vyjadřovala mj. v obrazech se silným erotickým nábojem.

Zobrazeno 101 - 120 záznamů
z celkového počtu 134

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.