Radioaktivní prvek, známý svým využitím v atomových bombách a jaderných elektrárnách. Patřil k nejdůležitějším strategickým zdrojům využívaným socialistickým Československem. Tehdy ho v nelidských podmínkách těžili političtí vězni.
Nejvýznamněji je uran využíván v jaderných elektrárnách, kde slouží jako palivo. Dále se také používá ve vojenství při výrobě atomových bomb a jako ochuzený někdy v průmyslu a na výrobu protipancéřových střel. Sloučeniny tohoto prvku se hodí také k barvení skla. V České republice existují dvě společnosti barvící skleněné výrobky tímto způsobem. Ty pak získávají fosforeskující zelenou barvu. Množství uranu v tomto skle je nízké, pro zdraví tedy neškodné.
Nejdůležitějším nalezištěm uranu v České republice byl Jáchymov. Těžilo se zde za doby socialistického Československa, často v původních dolech na stříbro. Tato oblast je nechvalně známá pracovními tábory, do kterých komunistický režim posílal politické vězně, aby v nelidských podmínkách těžili uranovou rudu. Vězni zde pracovali bez ochranných pomůcek. Nejhorší situace byla v táboře Vykmanov II u třídírny uranové rudy známé jako Rudá věž smrti, která má dnes status národní kulturní památky. Zde se uranová ruda třídila a nakládala do sudů, které se následně odvážely do Sovětského svazu. Tábory v těchto dolech prošlo kolem 80 000 vězňů, z nichž někteří zemřeli a mnozí měli do konce života závažné zdravotní následky. Nejčastěji to byla rakovina plic, zvýšený byl u bývalých vězňů z uranových dolů také výskyt rakoviny kůže. Podle historika Františka Bártíka zemřelo při dolování uranu v České republice 501 vězňů, seznam však nemusí být kompletní a také nezahrnuje úmrtí způsobené zdravotními potížemi po skončení trestu.
Uran se na území České republiky těžil také v Horním Slavkově, Příbrami a ve Stráži pod Ralskem. Nevytěžená uranová ložiska v České republice existují i dnes, dosud probíhá veřejná diskuse o možnosti jejich budoucího využití.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.