Český, německý a rakouský šlechtický rod, který významně zasahoval do dějin střední Evropy. Jeho příslušníci byli v 19. a na počátku 20. století mezi českou šlechtou největšími pozemkovými vlastníky.
Původ Schwarzenbergů sahá ke staré německé šlechtě, konkrétně k franckým rytířům z rodů Seinsheimů, jež dobové prameny poprvé zmínily ve 14. století. V roce 1654 byli uvedeni mezi českou šlechtu. Roku 1670 byl Jan Adolf ze Schwarzenbergu povýšen na říšského knížete. S českým prostředím se Schwarzenbergové brzy sžili a postupně získali rozsáhlá panství v severních a jižních Čechách, např. Český Krumlov, Třeboň, Orlík a Hlubokou nad Vltavou. V roce 1918 vlastnili celkem 247 736 ha pozemků, což z nich činilo mezi českou šlechtou největší pozemkové vlastníky. Vynikli jako vojáci a politici a během 17.–20. století zastávali v habsburské říši nejvyšší místa. Sehráli významnou roli např. v napoleonských válkách a v revoluci roku 1848, někteří pak podporovali i české obrozenecké snahy. V 19. století se rozdělili na dvě větve, orlickou a krumlovskou.
Po vzniku Československé republiky byla Schwarzenbergům na území Čech zabavena významná část majetku, přesto z většiny zůstali republice věrni. Patřili k vyhraněným odpůrcům nacismu a hitlerovského Německa, které v roce 1940 uvalilo na jejich majetek nucenou správu a tehdejší hlavu rodu Jindřicha Schwarzenberga poslalo do koncentračního tábora v Buchenwaldu. V roce 1947 Československo přesto zabavilo krumlovské linii Schwarzenbergů zbylý majetek a jejím příslušníkům znemožnilo návrat do země, kvůli čemuž přijalo speciální zákon známý jako Lex Schwarzenberg. Orlické větvi zabavili majetek o rok později komunisté, po roce 1989 byl však navrácen do rukou současného zástupce rodu Karla Schwarzenberga, který se také ihned aktivně zapojil do českého politického a společenského života. Rod vlastní rozsáhlý majetek v Německu, Rakousku a České republice a nadále si uchovává mezi evropskou šlechtou významné postavení.
Významní představitelé:
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.