Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Římskokatolická církev v českých zemích

Římskokatolická církev v českých zemích

Početně největší náboženská organizace v České republice. V roce 2011 se k ní hlásilo 10 % obyvatelstva.


Bývalý kardinál a pražský arcibiskup Miloslav Vlk při mši
Podrobné informace

Římskokatolická církev se v českých zemích těšila v průběhu historie různé oblibě.  Přestože představovala upřímné náboženské vyznání mnoha lidí české národnosti, byla v průběhu moderních československých dějin často zatracována.

Po vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918 bylo často zdůrazňováno její propojení s habsburským rodem, a byla proto vnímána spíše jako nechtěný pozůstatek monarchie. Radikálně protikatolicky se však projevil až komunistický režim. Mezi lety 1948–1989 byly rušeny kláštery, řeholníci a kněží se stávali častými oběťmi represivní politiky, výjimkou nebyla ani jejich mnohaletá věznění. Po sametové revoluci v roce 1989 začalo postupně docházet k obnově církve. V současné době římskokatolická církev představuje početně nejsilnější náboženskou organizaci v České republice. Podle informací získaných při pravidelném sčítání lidu ale počet jejích stoupenců stála klesá. V roce 2011 se k ní hlásilo 10 % českého obyvatelstva.

Z územního hlediska se katolická církev v České republice dělí na dvě provincie, českou a moravskou. Českou provincii tvoří pražská arcidiecéze, a čtyři diecéze: českobudějovická, královéhradecká, litoměřická a plzeňská. Moravskou provincii tvoří olomoucká arcidiecéze a dvě diecéze: brněnská a ostravsko-opavská.  Arcibiskup pražský je také primasem českým. Nejvyšší výkonný orgán, Česká biskupská konference, sídlí v Praze. Má statut právnické osoby a zastupuje českou katolickou církev navenek.

Česká římskokatolická církev zřizuje mnoho školských, charitativních a zdravotnických zařízení. Největší z nich je Česká katolická charita. Římskokatolická církev na území České republiky zřizuje také tři teologické fakulty: v Praze, Olomouci a Českých Budějovicích. Ty nabízí jak teologické vzdělání budoucích kněží, tak různé obory vztahující se ke křesťanské edukaci, pastoraci, charitě aj. Oficiálním zpravodajem české i moravské provincie je Katolický týdeník.

Použité zdroje
Církev.cz [online]. cirkev.cz: [cit. 15. 12. 2019]. Dostupné z: https://www.cirkev.cz/
Český statistický úřad. Náboženské vyznání obyvatelstva: Církev římskokatolická [online]. 27. 2. 2014 [cit. 14. 9. 2020]. Dostupné z:
HAVLÍČEK, Tomáš et al. Atlas náboženství Česka = The atlas of religions in Czechia. Vydání první. Praha: Karolinum, 2017. 223 stran. ISBN 978-80-246-3794-5.
SMÉKA, Bedřich: Kapitoly z českých a slovanských církevních dějin, in: Franzen, August. Malé církevní dějiny. Překlad Bedřich Smékal. 2., opr. a dopl. vyd. Praha: Zvon, 1995. ISBN 80-7113-119-9., s. 292 - 303.
VOJTÍŠEK, Zdeněk. Encyklopedie náboženských směrů a hnutí v České republice: náboženství, církve, sekty, duchovní společenství. Vyd. 1. Praha: Portál, 2004. 462 s. ISBN 80-7178-798-1.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.