Český architekt a stavitel německého původu a nejznámější postava české barokní architektury. Jeho dílo je výjimečné uměleckou kvalitou i neobyčejným rozsahem.
*1. 9. 1689 Praha – †12. 12. 1751 Praha
Kilián Ignác Dientzenhofer byl synem významného barokního stavitele Kryštofa Dientzenhofera, u něhož se vyučil zednickému řemeslu. Studoval matematiku na pražské univerzitě a projevoval intenzivní zájem o filozofii a teologii, který se později odrazil i na řadě jeho staveb. V roce 1708 odešel na tovaryšskou cestu, pobýval ve Vídni v okruhu architekta Johanna Lukase von Hildebrandta a pravděpodobně navštívil Itálii včetně Říma. Po návratu do Prahy roku 1715 se již podílel na projektech rodinné dílny (např. přestavba Břevnovského kláštera), kterou o sedm let později po otcově smrti převzal.
Za více než 25 let své kariéry navrhl Kilián Ignác Dientzenhofer přibližně 200 staveb a stal se jednoznačně nejváženější osobností tehdejší české architektury. Mezi jeho hlavní klienty patřily především řeholní řády (benediktini, jezuité, křížovníci, augustiniáni a další), s nimiž spolupracoval i desítky let. Z četných sakrálních objektů vyniká především kostel sv. Máří Magdaleny v Karlových Varech, klášter a soubor menších kostelů na Broumovsku, kostel sv. Jana Nepomuckého na Skalce, kostel sv. Mikuláše na Starém Městě pražském a dostavba kostela sv. Mikuláše na Malé Straně. Pro objednavatele z řad šlechty a měšťanstva Dientzenhofer postavil řadu menších vil a městských domů. Vrcholem jeho světské tvorby se měla stát budova pražské Invalidovny, která však byla nakonec realizována jen z jedné devítiny.
Určujícím východiskem Dientzenhoferovy architektury bylo dynamické radikálně barokní tvarosloví jeho otce, ve svém díle však zároveň dokázal skloubit různé směry evropské i domácí barokní tradice do působivých a originálních celků. Pro jeho sakrální stavby je typický typ centrálního chrámu většinou na půdorysu oválu či mnohoúhelníku, který svrchu uzavírá kupole a plackovité klenby. Svým mimořádně rozsáhlým a zároveň kvalitním dílem Dientzenhofer ovlivnil celou následující generaci českých umělců a řadu dalších osobností působících ve střední Evropě.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.