Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Doba Karla IV.

Doba Karla IV.

Období českých dějin charakterizované nebývalou stabilitou a prosperitou, bývá považováno za jednu z etap velkého rozmachu českých zemí.


Karel IV., vyobrazení na Karlštejně. Autor: VitVit, licence CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0
Podrobné informace

Období vlády Karla IV. Lucemburského bývá považováno za jednu z vrcholných etap českých dějin, kdy se české země díky spojení postavy českého krále a římského císaře staly centrem Svaté říše římské. Došlo tak k významnému posílení jejich pozice v mezinárodní politice. Sám Karel IV. bývá v Čechách připomínán jako silný a mírotvorný panovník, český patriot a obnovitel českých zemí, v předchozích letech značně zdevastovaných. V průběhu historie se pro něj proto vžilo označení „Otec vlasti“. Představy o něm přitom do velké míry vycházejí z jeho vlastní, velmi promyšlené sebeprezentace, popsané mimo jiné v autobiografii Vita Caroli.

Na prvním místě bývá s tímto obdobím spojována aktivní stavební a zakladatelská činnost, v rámci níž došlo k významné přestavbě a rozšíření Prahy jako hlavního města Svaté říše římské. Kromě položení základů katedrály svatého Víta, výstavby Karlova mostu a dalších logisticky významných staveb dochází také k urbanisticky plánované výstavbě Nového Města pražského na pravém břehu Vltavy. V roce 1348 založil Karel IV. také pražskou univerzitu, nejstarší evropskou univerzitní instituci na sever od Itálie a na východ od Paříže. Velké množství gotických památek Prahy pochází z právě z doby Karla IV, která dala městu jeho částečně středověký ráz. Mimo území Prahy navíc Karel IV. budoval silnou hradskou soustavu a zasloužil se tak o obnovu či vytvoření mnoha šlechtických sídel.

Významným počinem Karla IV. bylo právní ustanovení zemí Koruny české bulou z roku 1348. Ačkoli byl tento prostor původně definován v mnohem širším měřítku, tradiční propojení tří historických zemí – Čech, Moravy a Slezska, má svůj původ právě zde. Jako hlavní symbol těchto zemí nechal v letech 1345–1346 zhotovit novou svatováclavskou korunu, která dodnes slouží jako jeden z významných historických symbolů české státnosti.

Významný vliv na pozitivní připomínání doby vlády Karla IV. v českých dějinách je skutečnost, že šlo o období stability dané jak silnou osobností panovníka, tak pozitivními okolnostmi vnitřní a mezinárodní politiky. Klid a prosperita tohoto období vyniká zvláště v kontrastu s následnými náboženskými válkami, ačkoli některé pozdější problémy měly své kořeny právě v tomto období.

Použité zdroje
HUDECOVÁ, Dagmar (ed.) Karel IV. a jeho doba. Odborná publikace k 700. výročí narození Karla IV. [online]. 2016. [cit. 2.6. 2020]. Praha: Národní institut pro další vzdělávání. Dostupné z: https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Karel+IV.+a+jeho+doba.
ROMANOV, Vítězslav. Je Karel IV. největší Čech? In: Historie.cs [televizní pořad] režie: Vítězslav Romanov, ČT2 2016. Online dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10150778447-historie-cs/216452801400019/

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.