Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Člověče, nezlob se!

Člověče, nezlob se!

Tradiční desková hra pro dva až šest hráčů jakéhokoli věku. Patří k nejrozšířenějším českým rodinným hrám.


Autor snímku: Mansour Nasiri, licence CC BY-SA 3.0 https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Clov%C4%9B%C4%8De,_nezlob_se!#/media/Soubor:Mensch.jpg
Podrobné informace

Člověče, nezlob se! je jednou z nejběžnějších společenských her na světě a v Česku ji zná a hraje snad každá rodina. Princip této strategické a zároveň soutěžní hry vychází ze starobylé indické stolní hry páčísí, která se v Indii hraje dodnes. Do českých zemí se dostala přes Velkou Británii a Německo a její českou variaci pod názvem Člověče, nezlob se! nabízely k prodeji novinové inzeráty českých knihkupectví již v 80. letech 19. století jako rozmarnou hru pro pobavení pánů i dam.

Hra se hraje na herním plánu, na kterém je zakreslen výchozí a cílový bod („domeček“). Tyto body jsou spojeny trasou ve tvaru kříže nebo šestiúhelníku rozdělenou na políčka. Každý hráč dostane na začátku hry čtyři hrací kameny (figurky) stejné barvy, které během hry posouvá po jednotlivých políčkách trasy na herním plánu mezi startovní pozicí a domečkem. Hráči házejí kostkou a postupují o tolik políček, kolik jim na kostce padlo bodů. Každou figurku je však nutné nejprve „nasadit“, tedy umístit ji na startovní pole, k čemuž je ale potřeba, aby na kostce padla šestka. Cílem je dostat všechny hrací kameny co nejrychleji do políček v cílovém domečku. Má-li se figurka kteréhokoli hráče podle počtu bodů na kostce postavit na políčko, na němž stojí figurka jiného hráče, je původní figurka „vyhozena“ a vrací se do výchozí pozice. Aby se opět zapojila do hry, musí se opakovat pravidla nasazení. Vítězí hráč, kterému se jako prvnímu podaří umístit všechny své figurky do domečku. Další pravidla bývají různě obměňována a každá rodina mívá vlastní verzi hry. Lze například posunovat po herním plánu nejen vlastní, ale i cizí kameny, nebo jimi pohybovat ve směru dopředu i dozadu.

Použité zdroje
Moravská orlice, číslo 282, roč. 20 (1882). ISSN 1803-117X.
PIJANOWSKI, Lech a PIJANOWSKI, Wojciech. Encyklopedie světových her. V Praze: Universum, 2008. 432 s. ISBN 978-80-242-2225-7.
ZAPLETAL, Miloš. Velká kniha deskových her. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1991. 178 s. Volný čas; sv. 6. ISBN 80-204-0188-1.
Fenomén člověče, nezlob se. In: Česko jako herní velmoc [televizní pořad]. ČT, 2018. ČT24 20. 7. 2018.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.