Řád dominikánů přišel do českých zemí již v první polovině 13. století, výrazně se v této době zasloužil o rozvoj městského osídlení. V současné době se v ČR nachází šest dominikánských klášterů.
První členové dominikánského řádu přišli do českých zemí roku 1226 na pozvání krále Přemysla Otakara I. Svůj první konvent založili u sv. Klimenta v Praze a brzy rozšířili svou působnost také do dalších míst. Jejich působení v této době velmi napomohlo rozvoji kultury v nově budovaných městech. Podporu dominikánskému řádu ve 13. století poskytla také jeho významná donátorka, svatá Zdislava z Lemberka. Ve 40. letech 13. století byl v Brně založen první ženský dominikánský klášter, následovaný ženskými řeholními domy v Praze, Hradci Králové, Duchcově, Olomouci, atd. Na přelomu 13. a 14. století, kdy byl již dominikánský řád v českých zemích plně konsolidován, dochází k založení samostatné české dominikánské provincie. Velkou tragédii pro dominikánský řád v českých zemích představovaly husitské války na počátku 15. století, kdy byla nemalá část jejich domů pobořena. Většina dominikánských klášterů byla však zrušena až během josefinských reforem na konci 18. století, kdy na čas došlo také ke zrušení české dominikánské provincie. Ta byla obnovena až roku 1905 a jejím sídlem se stal kostel sv. Jiljí v Praze. Stejně jako jiné řády byl dominikánský řád tvrdě postižen komunistickými represemi na počátku 50. let 20. století. Dominikánské konventy byly zrušeny a řeholníci internováni a následně posláni do vězení či na nucené práce. Ani v pozdějších letech nemohli svou činnost svobodně vykonávat, přesto mnoho z nich nacházelo způsoby, jak naplňovat své duchovní poslání alespoň v utajení. Příkladem může být časopis Sursum, tajně vydávaný od roku 1985 do roku 1990. K obnovení svobodného dominikánského života dochází až po sametové revoluci v roce 1989. Od té doby byla obnovena činnost v šesti dominikánských klášterech (Praha, Plzeň, Znojmo, Olomouc, Jablonné, Uherský Brod). V souladu s principy svého řádu se dominikáni v České republice věnují mnoha činnostem včetně rozvoje kultury a vzdělanosti. Od roku 1990 vydávají odborný časopis s aktuálním názvem Salve a od roku 1993 vedou nakladatelství Krystal OP, vydávající teologickou, filozofickou a duchovní literaturu.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.